Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Aktuality

25.02.2018 Na fotce z minulé soboty 17.2.2018 je celkem jasné, jaká je opět (nebo ještě stále) situace kolem jímky. Nicméně-město dělá co může. Jojo, dělá, už několik let, ale nějak je to pořád prd platné nebo co...

 

31.01.2018 Zveřejňuji odpověď na moji žádost o informace ze strany Krajského úřadu Zlínského kraje-viz níže. Takže opravuji své tvrzení z předchozího dne, nebyla to "sešlost", byla to dle oficiálního vyjádření KÚ Zlínského kraje informativní schůzka, to jen pro pořádek. A i když mi kraj nesdělil žádné podrobnosti, ačkoliv je to v mé žádosti výslovně uvedeno, informace, uveřeněné zde s datem 30.1.2018 jsou z důvěryhodného zdroje (alespoň z mého úhlu pohledu), kterým je jeden z účastníků této "informativní schůzky".

 

30.01.2018 Situací na skládce se dne 13.12.2017 zabývala "sešlost" na Krajském úřadě Zlínského kraje za účasti zástupců Města Slavičín, KÚ, ČIŽP a Ing. Svobody, který projektoval současnou skládku. Výstupy z jednání, které bylo neveřejné, zřejmě jsou také neveřejné, na žádost o poskytnutí informací o jednání mi z KÚ zatím neodpověděli.... Nicméně informace se šíří i jinak a takto to tedy vypadá:

Na jednání byly projednávány tři varianty řešení stávající neudržitelné situace na skládce:

1. Odpady, navezené nad rámec kapacity skládky, budou odvezeny na jinou skládku a rekultivace proběhne podle projektu z r. 2006

2.  Odpady, navezené nad rámec kapacity skládky, budou přetěženy v rámci místní skládky a rekultivace proběhne podle projektu z r. 2006, který bude muset být upraven
 
3. Skládka se rozšíří (plánují sem navézt dalších 10 tis. tun odpadů), skládkovací plocha bude rozšířena na úkor stávající betonové komunikace vedoucí k jímce průsakových vod (tím pádem bude tato jímka bez přístupu aut-cisteren), likvidace průsakových vod bude řešena vybudováním kanalizace od jímky do ulice Jasmínová, kde bude napojena na již stávající kanalizaci a přes celý Slavičín se tímto systémem dostane do ČOV v Hrádku. Výpočet Ing. Svobody je průtok 40l/hod. průsakových vod. Při zohlednění frekvence vyvážení průsakových vod za předchozí období i nyní, kdy je to v režii Města Slavičín, je tento výpočet nesprávný a průtok těchto vod bude min. 1000l/hod. Na této variantě řešení Město již pracuje, zda někdo vůbec řeší problém zápachu, který bude zejména v horkých letních dnech kanalizace "produkovat", není známo....
 
Tak jsem si našla volební programy všech stran a uskupení a další "spolků", které kandidovaly ve volbách a jejichž zástupci díky naším hlasům sedí v zastupitelstvu-všichni kromě TOP09 tam mají jmenovitě na jednom z prvních míst řešení problematiky skládky. Pokud si to ovšem představují takto, tak to asi nebude to, co slibovaly a co si představovali voliči. Slovy jedné z písní skupiny ORTEL: "...stát, co dávno zapomněl, kdo dal do urny hlas...", nebo v tomto případě "město, co dávno zapomnělo,kdo dal do urny hlas..." . No, něco na tom bude, paní a páni zastupiteléangry!!!!!!!!!!

 

15.01.2018 Fotografie jímky z prvního lednového víkendu-voda opět "až po vrch". Ale v týdnu se vyváželo, citerna jezdí i dnes, tak to zřejmě bude někde vidět, třeba na kameře na webu města laugh.

05.12.2017 Situace na skládce vypadá čím dál tím lépe, jímka se opět "vylévá z břehů", takže to čekání na další havárii, nebo spíš pokračování té předchozí, na sebe nenechalo tak dlouho čekat. Jenom škoda, že tak rychle a spolehlivě nefunguje i řešení této situace!!!!!

28.11.2017 Čekání na zázrak pokračuje, hasiči udělali, co museli, aby se zabránilo přetečení obsahu jímky, ale co bude dál,  to je asi všem jedno nebo spíš dvě.... Nechápu, jak je možné, že voda z jímky není průběžně vyvážena do ČOV, na co se tak asi čeká???? Na to, že až to zase poteče mimo jímku, nastoupí zase hasiči a vyřeší to??? Ale hlavně, že je u jímky cca měsíc nová kamera, která je k dispozici pouze Městské policii, aby měla lepší přehled, co se zde děje. Nevím, o čem mají díky tomu přehled, ale přetečení jímky si nevšiml nikdo, na to je musel upozornit občan, který se občas mrkne na kameru, která je dostupná na webu města.

Stav hladiny v jímce dnes dopoledne je vidět z následujících fotek, voda se nevyváží, asi čekáme, co bude dál a kdo to vyřeší. Město údajně čeká na nějaké rozhodnutí, jak v této situaci postupovat... a co tak začít tu vodu vyvážet a při tom jednat a vyjednávat a řešit teorii???? Jinak je to jen čekání na další havárii, ke které dřív nebo později dojde.

26.11.2017 Kdo sleduje web města a na něm odkaz na městský kamerový systém, jistě včera zjistil, že na skládce odpadů zasahují hasiči. Přetékající jímka průsakových vod byla označena jako havárie s možností vážného ohrožení životního prostředí a tím pádem to spadlo na hasiče. Zajímalo by mě, zda někdo konečně povolá k zodpovědnosti jednak provozovatele skládky a jednak úředníky-ať už městské, krajské nebo ministerské-kteří byli opakovaně od druhé poloviny srpna upozorňování, že je na skládce mimořádná událost (výška hladiny v jímce je nad povolenou hranicí již mnoho měsíců) a že je třeba situaci řešit, protože reálně hrozí přetečení jímky. A když se to skutečně stalo, pošlou tam hasiče, ať řeší havárii, kterou oni svým nepochopitelným postupem a přístupem zavinili. No, ještě že ty hasiče máme, jinak by se asi čekalo na zázrak nebo na co.....no!!!!

23.11.2017 Každý, kdo má nastavený jako prohlížeč Seznam, si jistě všiml, jak pan Babiš hlásá, že maká na vládě. Nevím, na čem maká současná, byť dosluhující vláda, ale ministerstvo životního prostředí vč. jeho šéfa má asi volno a to již delší dobu. V březnu pan ministr Brabec navštívil Slavičín, nechal se informovat o situaci na skládce odpadů (i když by mě zajímalo, na co má na ministerstvu tolik zaměstnanců, měl být informovaný dávno!!!!) a situaci slíbil řešit. Co řešil není známo, ale situace na skládce to asi nebyla. Dle informací z Městského úřadu jímka průsakových vod na skládce odpadů již přetekla, z fotografiií je zřejmé, že voda z jímky se dostává na pozemek pod jímkou směrem k potoku Lukšínka. A z údajného drenážního systému pod skládkou, o jehož existenci neexistují žádné podklady, natož povolení, teče to, co teče ze skládky mimo jímku. A moc bezpečně, natož čistě nebo "dešťově" ta voda opravdu nevypadá. Takže po víc než 5 letech snahy o to, aby potokem tekla čistá voda a ne to, co do něho záměrně vyčerpají z jímky nebo co se tam dostane průsaky, je situace opět tam, kde byla v červenci 2012. Všichni státní, krajští a různí jiní úředníci se tváří, že jich se to netýká, firma je v insolvenci, insolvenční správkyně je informovaná a tím to pro ně končí. Naprosto nečinně přihlížejí již několik měsíců tomu, že jímka hrozí přetečením a tím znečištění životního prostředí mj. těžkými kovy. Teď ta situace nastala a nezbývá než čekat, kdo za to ponese zodpovědnost. Ale jak to tady v naší milé republice funguje, tak asi nikdo, znečištění vodního toku průsakovými vodami z jímky v CHKO Bílé Karpaty nikoho nezajímá. Někde je tu asi něco špatně....angry

15.11.2017 Stav hladiny v jímce je, zdá se, setrvalý a pořád stejný....

30.10.2017 Stav hladiny v jímce dnes dopoledne. A pořád se nic neděje... Asi se čeká, jak to dopadne nebo co, ale konečně by měl někdo zodpovědný pochopit, že tahle voda sama nezmizí, navíc průsakem ze skládky se hladina ještě zvedne, je to jen posunuté v čase. Problém je, že už se nemá kam zvedat, skoro!!!

25.10.2017 Stav hladiny v jímce dnes dopoledne. A pořád se nic neděje...

20.10.2017 A je to skoro tady... Údajně se čeká, až jímka průsakových vod na místní skládce odpadů přeteče, aby to mohlo být oficiálně řešeno jako havárie. Tak ten, kdo na to čeká (a tento přístup státních a místních úřadů je pro mě naprosto nepochopitelný), se asi brzy dočká, jak dokládají následující fotografie:

24.09.2017 I přes to, že v pátek nějaká cisterna jezdila a vodu z jímky vyvážela do ČOV, hladina je pořád tam, kde byla, tzn. nebezpečně vysoko angry!

21.09.2017 Další vývoj na skládce nabízí mnoho možných alternativ. Některé věci jsou však jisté: firma Skládka odpadů Slavičín s.r.o. je v insolvenci a je vedeno řízení o úpadku. Ing. Gabryš, zodpovědný za řízení skládky, se vzdal jednatelství v této firmě. Jednatel za město nefunguje již cca 3 roky, i když ve výpisu z Obchodního rejstříku stále figuruje. Další, co je jisté je, že na skládce vládne bezvládí, nic se zde nedělá, natož aby probíhala realizace nápravných opatření. A jisté je také, že lidé bydlící nejblíž po proudu potoka Lukšínka, by se měli zřejmě připravit na velkou vodu z oblasti Slavičín Radašovy. Jímka je - jak je patrno z fotografie z 20.9.2017-plná tak, jak nikdy nebyla, vodu nikdo nevyváží, protože provozovatel je v insolvenci a tudíž nemá na nic finanční prostředky. Reakce Krajského úřadu je, že insolvence ho nezbavuje povinností podle příslušných povolení a že si má vzít úvěr. Takže si asi budou chvilku dopisovat a obyvatelé si asi nachystají pytle s pískem a budou doufat, že přestane pršet.....to je samozřejmě myšleno s velkou nadsázkou, odnese to zase potok Lukšínka, který si s tím poradí jako už vícekrát před tím. Ať už s podporou KÚ nebo bez ní wink! Jenom by mě docela zajímalo, na co máme tolik státních a dalších úředníků, protože když je něco třeba opravdu řešit, najednou nikde nikdo.

28.08.2017 Uběhl víc než měsíc a jak je vidět, skládka si žije vlastním životem. Neprobíhají zde žádné práce k realizaci nápravných opratření, která je podmínkou ke zrušení zákazu navážení odpadů,, jímka je plná a nikomu to nevadí ani to nikdo neřeší.... Takže vše je více méně při starém. Fotografie stavu hladiny vody v jímce jsou k nahlédnutí v sekci "Fotodokumentace jímky".

 

19.07.2017 Fotodokumentace současného stavu provozování skládky. Takto to vypadá na skládce, kterou provozuje firma Skládka odpadů Slavičín. Firma je v insolvenčním řízení, návrh na insolvenci podal jeden ze zaměstnanců  firmy z důvodu nevyplacené mzdy. Více informací lze najít na www.justice.cz. Další novinkou je, že Česká inspekce životního prostředí vydala rozhodnutí, kterým zastavila navážení odpadů mimo hlínu a kamení na tuto skládku. Je to důsledek nesplnění nápravných opatření, která byla v předchozím období skládce uložena a ani po opakovaném prodloužení termínu  nebyla ze strany provozovatele realizována.

 

31.05.2017 Fotografie skládky z 21.5.2017 dokumentují, že zde proběhl "jarní úklid". A nebo spíše "předkontrolový úklid", protože cca před 14 dny zde proběhla předem nahlášená kontrola z Krajského úřadu. No, jak je vidět, když se chce, všechno jde.... i uklidit na skládce odpadů ve Slavičíně wink.

02.05.2017 Po delší době opět fotografie zdejší úžasně vyhlížející skládky. A také zřejmě kalů z ČOV, které jsou zde skládkovány a po deštích stékají na cestu k jímce, po které v těchto dnech jezdí cisterna tam a zpátky x-krát za den. Kola při odjezdu z areálu nejsou očištěna (neb to zřejmě není třeba, jak je vidět...) a to, co posbírají cestou k jímce a od jímky vesele rozvážejí směrem ke Slavičínu. 

A krásně rozkvetlé keře v těsném okolí skládky, tak aspoň trochu jarní nálady....

 

22.03.2017  Zimu vystřídalo skoro jarní počasí a skládka nám opět ukazuje "barvy". Způsob skládkování je naprosto mimo veškerá povolení, odpady jsou volně sypány z horní části skládky, nikdo je nehutní ani nic podobného.... Pokud takto vypadá realizace tzv. nápravných opatření, tak to jsme v klidu, určitě je tam vše v nejlepším pořádku. Protože kdyby nebylo, už by to asi někdo z příslušných orgánů řešil. Nebo ne?????

Kontejner umístěný v blízkosti jímky průsakových vod, u něho hadice, kdoví, na co to tam asi tak je...????

27.01.2017 Další, tentokrát zimní fotografie místní skládky, krásná zimní scenérie pro hnusné hory odpadů.....

05.01.2017 Cca po měsíci aktuální fotografie skládky téměř ze všech světových stran, mooooc pěkné....

01.12.2016 Fotografie skládky z 26.11.2016 vč. fotografie opět a věčně a asi už napořád plné jímky...

23.11.2016 Cca po měsíci opět aktuální fotografie z průběhu realizace nápravných opatření. Komentář není třeba....

A fotodokumentace stavu jednoho z vrtů, které mají sloužit k monitorování stavu spodních vod. Modrý "objekt"  má sloužit k tomu, aby se do vrtu nedostal nikdo nepovolaný, kdo nemá klíč od zámku. Jak je vidět, je toto "opatření" zcela zbytečné, asi není tak těžké se dostat dovnitř. A že by se vzorky spodní vody odebíraly cca 30 cm hluboko, to taky asi nebude úplně v pořádku. Je to popsané v Integrovaném povolení, které vydává KÚ, kdo by chtěl studovat, je umístěno v jiném odkazu (viz samostatná záložka).

A úklid okolí skládky, což je s v souladu s Integrovaným povolením, ale v podání provozovatele moc nadšení nebudí, kdoví, co se to tam pálilo...

 

 

24.10.2016 Po delší době, během které probíhala realizace "nápravných opatření", opět smínky z místní skládky. Všechny termíny pro realizaci nápravy, řádné i prodloužené, jsou již minulostí a skládka by tudíž měla vypadat tak, jak bylo projektováno a schváleno. Zda tomu tak je jistě posoudí úřady a orgány k tomu kompetentní, my ostatní to můžeme posoudit laicky z toho, co vidíme na vlastní oči nebo zprostředkovaně a moc "napraveně" to nevypadá...

AA jak je vidět, jímka je pořád plná víc než je povoleno!!!

21.05.2016 Vývoj realizace tvz. nápravných opatření, termín dokončení 10.05.2016. Jak je vidět, tak nic moc vidět není.... Skládka vypadá čím dál tím "lépe"....

A aby to nebylo pořád jedno a to samé, 2 fotografie pořízené z jednoho místa, jedna směrem ke Slavičínu, druhá směrem k Lipové. Moooc pěkné!!!!!!!

14.04.2016 Další fotografie z "proměn" skládky jsou z 9. a 10.4.2016. Jak je vidět, opět se zde hromadí čistá děšťová voda....

A jen pár set metrů proti proudu nad skládkou vytváří příroda svou scenérii, která se s tou, kterou nám nabízí provozovatel skládky, vůbec nedá srovnávat....

11.04.2016 Jak je vidět z fotografií z prvního dubnového víkendu, místní skládka se mění každým dnem. Probíhá zde realizace tvz. nápravných opatření, uložených příslušnými orgány, kterými má být skládka uvedena do stavu v souladu s platnou legislativou. Tak držíme palce, jen aby to tak bylofrown!

A z "potrubí" mezi skládkou a potokem Lukšínka opět vytéká "čistá dešťová voda", jak je vidět:

23.02.2016 Na níže uvedeném odkazu se můžete připojit k petici za změnu legislativy v oblasti obtěžování zápachem:

http://www.petice24.com/problematika_obtovani_zapachem

A na těchto stránkách je k uvedené problematice více informací:

www.nechcemezitvesmradu

 

02.02.2016 Trošku se oteplilo, trošku i zapršelo a ze skládky se valí "voda" proudem na pozemky pod skládkou a dál do potoka. Na www.youtube.com je umístěno video s názvem "Dobroty tekoucí od skládky do Lukšínky", kde je to zdokumentováno.

https://www.youtube.com/watch?v=vDObawysSPM

Fotografie jsou také vypovídající:

03.01.2016 Fotografíí z 31.12.2015 se loučíme s dalším rokem, kdy skládka odpadů ve Slavičíně vzkvétala.... a do roku 2016 nezbývá než popřát, aby tento trend co nejdříve někdo povolaný zastavil!!!

A do sekce "Fotodokumentace jímky" byla jen pro pořádek přidána fotografie stejného data, tedy z posledního dne roku 2015. Už to vypadá, že je úplně zbytečné fotit nové a nové fotky, hladina je stále nad povolenou hodnotou nebo blízko ní.

16.12.2015 Jak dokládají fotografie z neděle 13.12.2015, "tvář" naší slavné skládky odpadů se mění každým dnem.... Odborně řízené skládkování má za následek sesun odpadů až k jímce!

06.12.2015 Skládka stále vzkvétá a nevypadá to, že by ukládání odpadů někdo řídil... A do sekce "Fotodokumtace jímky" umístěna fotka ze stejného dne (díky počasí ne moc kvalitní, ale hladina se podle žebříku v levé části fotky odhadnout dá-nad hladinou jsou pouze 3 příčky žebříku).

30.11.2015 Se zpozděním fotodokumentace toho, že nejen příroda umí vytvořit "krásně" barevný podzim (foceno 24.10.2015):

A fotografie mladšího data (23.11.2015) je ještě "hezčí", že by se po tělese skládky volně rozlévaly kaly z ČOV???? Trochu to tak vypadá.... A do sekce "Fotodokumentace jímka" je umístěna fotografie stejného data, opět jsou "NAD", ale na to už si asi všichni zvykli, překvápko by bylo, kdyby "NAD" nebyli....

02.09.2015 Jak je vidět na fotkách z 24.08.2015, skládka "vzkvétá a vzkvétá"... a v jímce mají zase "přeplněno", a to je sucho!

11.08.2015 Po cca měsíci zase někdo fotil a zase to vypadá stejně a stejně a ono už to tak asi zůstane, pokud to konečně někdo nezačne řešitangry!!!

02.07.2015 Čas letí a z těchto fotografií lze vidět celkem zřetelně, kam se posunulo ukládání odpadů a stav celé naší místní slavné skládky odpadů, "ověnčené" mnoha pokutami ze strany České inspekce životního prostředí....

Takto vypadala skládka při pohledu od jímky (od potoka Lukšínka) v září 2012:

A takto vyhlíží skládka ze stejného pohledu dnes (fotografie ze dne 01.07.2015). Kdo najde rozdíl, nedostane nic, ale může posoudit, jak se situace na skládce vyvíjí .....

16.06.2015 Jak je vidět, skládka si žije dál vlastním životem, navzdory všem ukončeným či probíhajícím správním řízením či pravomocným nebo nepravomocným rozhodnutím o uložení pokuty.... válí se tu bez kde co, i to, co se tu válet (pardon, skládkovat) nemá...

A to sekce "Fotodokumentace jímky" byla umístěna fotografie z 15.06.2015, jen pro pořádek wink.

10.06.2015 Ve Zlínské deníku vyšel cca před 14-ti dny rozsáhlý článek o naší slavné skládce:

http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/zakazte-skladku-prosi-uredniky-lide-ze-slavicina-20150529.html

A prý jsou závady provozní, no, provozem asi způsobeny budou, tedy lépe řečeno způsobem provozování:

16.05.2015 Ani neprší a vody pod skládkou (nebo lépe řečeno mezi skládkou a jímkou) stále přibývá. Čím to asi bude??? Že by bylo ve skládce tolik vody, že stále vytéká? No, něčím to bude a hlavně už by to měl začít někdo řešit, protože až opravdu víc zaprší, tak tam nebudou jezírka nebo jímky nad jímkou, ale bude pod vodou celý prostor pod skládkouangry!

05.05.2015 A jímka nad jímkou se už rýsuje, i když se provozovatel snaží a něco tam asi nuceně buduje nebo co...

01.05.2015 Reportáž o naší věhlasné skládce ve včerejších Událostech v regionech na ČT24-hned na začátku:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/

27.04.2015 Skládka si žije dál vlastním životem, voda z ní samovolně vytéká mimo jímku a už ji mimo jímku čerpá i cisterna, chudák provozovatel, samé problémy a řešení nikde..angry

 

 

14.04.2015 Zhruba týden před jednáním zastupitelstva obdržel každý jeden z našich volených zástupců dopis následujícího znění:

Všem to šlo elektronicky, pouze p. Lukášovi, který mail nevlastní, jsem to dnes dopoledne donesla do schránky (ještě že mám ty psy, aspoň nechodím zbytečně). Bylo to dnes dopoledne, někdy odpoledne zvonil zvonek a překvapení-pan zastupitel Lukáš osobně, prý jsem mu donesla dopis, jestli mu k tomu dám informace nebo co. Dost se divil, když jsem mu řekla, že nemám čas, že pracuju... a že prý jestli si má jít pro informace na radnici... ach jo, už tam seděl a teď tam s odstupem času sedí zas, o tom, co se děje na skládce, evidentně nic neví. A to se to tam minule dost probíralo. Buď si to nepamatuje, nebo ho to nezajímá, nebo jsem to asi nenapsala dost srozumitelně, ale to ať posoudí každý, koho to zajímá. Asi tento pán dostal dost hlasů, když byl zvolen (nebo vyvolen), ale kdo ho volil si netroufám komentovat....wink. A mimochodem,  byl zastupitelem ve volebním období, kdy se rozhodlo o "vpuštění" Ing. Gabryše na místní skládku.

08.04.2015 Cca měsíc od posledního focení, skládka vypadá opět o něco "lépe" než minule... a v jímce to opět "zavání" mimořádnou události, hladina je opět vysoko - viz sekce "Fotodokumentace jímky". 22.04.2015 se koná zasedání zastupitelstva, tak se třeba dozvíme, co je nového...wink.

02.03.2015 Fotografie, pořízené během víkendu, jen dokumentují havarijní stav skládky, ve kterém se nachází. A bude hůř....

01.03.2015 Zastupitelstvo Města Slavičín, které se konalo dne 25.02.2015, ukázalo, jak se naši volení zástupci staví k řešení problematiky místní skládky... prý jednají s Ing. Gabryšem, mají několik bodů, existuje prý shoda na všech kromě jednoho (domnělá pohledávka za městem ve výši cca 2 miliony Kč-nikdo neví, o co jde, nebo ano????). Jedním z bodů je, že skládka bude provozována v souladu s platnou legislativou, integrovaným povolením atd., jojo, to by byla asi paráda, jenže Ing. Gabryš, který je na základě mandátní smlouvy pověřený řízením skládky od roku 2008, už měl dost času, aby ukázal, jakým způsobem chce skládku provozovat a že na tom nehodlá nic měnit. Vidíme to jenom my, nebo to vidí i volení zástupci města Slavičín???? Asi to nevidí a tak jednají a jednají a jednají a skládka se havarjnímu stavu blíží a blíží a blíží a už tam i je, jak je patrné z fotografií a je to vidět i na vlastní oči, kdyby se tam zastupitelé obtěžovali zajít podívat....wink.

23.02.2015 Do sekce "Fotodokumentace jímky" přidána fotografie, dokumentující stav hladiny dne 21.02.2015. A nějak nám to neklesá, mimořádná událost už se dávno stala "běžnou událostí" - hladina je nad povolenou úrovní již několik měsíců...

A další fotografie dokumentuje, jak jsou volně sypané odpady "ukládány" v blízkosti jímky v dolní části skládky směrem k potoku Lukšínka a je jen otázkou času, kdy se tento volně ložený bordel sesune k jímce či do jímkyangry!

20.02.2015 Dne 25.2.2015 v 16.30 hod. se na Sokolovně koná zasedání zastupitelstva města Slavičín. O skládce se jistě hovořit bude, vzhledem k situaci kolem ukládání odpadů, svážených od 1.1.2015 fi Rumpold z území města Slavičín, které provozovatel skládky odmítl uložit na místní skládce..., tak se pojďme zeptat, co se změnilo a jak město pokročilo v řešení havarijní situace skládky Radašovy.

09.02.2015 Čas se trošku posunul, ale na "vizáži" skládky se to nijak výrazně nepodepsalo, možná se to trošku zhoršilo....

A do sekce "Fotodokumentace jímky" přibyla fotka z 7.2.2015 odpoledne, taky hezké, hladina pořád vysoko a nikomu to nevadí, tato mimořádná událost by se určitě mohla délkou trvání zapsat mezi rekordní cheeky!

12.01.2015 II. A takto vypadá část skládky od lesíka směrem k Lipové. Ne že toto provozování skládky hrozí, že nastane havarijní stav, tato skládka již je v havarijním stavu a nezbývá než doufat, že to konečně začne někdo řešit a provoz skládky zastaví, než bude jasné, jak bude současný stav řešen a jak bude provozována dál a také kdo vyřeší následnou rekultivaci...angryangryangry

12.01.2015 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byly umístěny fotografie stavu hladiny v jímce z 10. a 11.1.2015. No, všichni tvrdí, že jímka přetéct nemůže, tak nevím, aby se všichni pak nedivili, až se to stane....blush!!!

02.01.2015 Tak se rok s rokem sešel a skládka hned vypadá lépe... ale není to zlepšeným provozováním, nýbrž sněhem, který přikryl ten bordel. A takto předává starý rok 2014 skládku novému roku 2015, snad tomu bude do roka a do dne jinakcheeky!

A do sekce "Fotodokumentace jímky" je umístěna fotografie z 30.12.2014, je to pořád stejné....

24.12.2014 Štastné a veselé všem....

22.12.2014 Po delší době (bohužel situace kolem skladů munice ve Vrběticích je daleko závažnější) opět fotografie stávajícího stavu skládkování v lokalitě Radašovy a do sekce "Fotodokumentace jímky" přibyla fotografie ze stejného dne. Opět máme mimořádnou událost, zda byla nahlášena jistě prošetří příslušné kontrolní orgánycheeky.

03.12.2014 A od skládky opět k daleko většímu průseru, řízené detonace v muničních skladech ve Vrběticích se opět změnily na neřízené a já tedy nemám pocit, že se tady můžu cítit bezpečně ani náhodou. Nikdo neví, co a kde tam křáplo, prý je to asi počasím, hm, něčím to asi bude, ale už by to konečně měli pánové v Praze začít řešit jako obecné ohrožení a ne jen blbě kecat a vymýšlet teorie, které jsou stejně k ničemuangry!!!!!!!!

01.12.2014 Tak nám nenápadně začal prosïnec, poslední měsíc v roce, a na skládce to vypadá čím dál tím lépeangry... Stav hladiny v jímce je opět nad povolenou úrovní, odpady, volně ložené v dolní části skládky, se brzy sesunou a skončí v jímce a hladina ještě stoupne, si myslím wink. Držme provozovateli palce, ať se tak nestane, nebo spíš držme palce sami sobě, protože ten hnus zase poteče všude možně do okolí skládky. Ale možná to někdo konečně označí za havárii a konečně ten bordel na kolečkách zavře!!!!

17.11.2014 Jedna mimořádná událost stíhá druhou, jímka je zase (nebo lépe řečeno ještě pořád) plná až "po staříčkovo" a všichni na to zvysoka kálí, a to slušně řečeno. Fotografie, dokumentující stávající hladinu vody v jímce, je umístěna v sekci "Fotodokumentace jímky". A fotografie, dokumentující pro změnu "vzhled" skládky a také to, že i ve státní svátek (foceno dnes kolem 10 hod. dopoledne) jsou na skládku všem "dveře" otevřené, jsou zde:

10.11.2014 A od muničních skladů zpět k dění na naší sledované skládce-opět máme další mimořádnou událost, doloženo fotografií v sekci "Fotodokumentace jímky". Provozovatel se vody zbavuje stále, jak se dá, ne jen povoleným odvozem na ČOV. Následující fotografie to dokládají. Průsaková voda je čerpána zpět na skládku, odtéká obvodovým žlabem zpět směrem k jímce, končí ovšem ve volné přírodě. Tohle už tu bylo, jen chytráci změnili žlab, do kterého to směřují, tentokrát je to ten od Lipové. Asi abychom se nenudili a sem tam skládku obešli kolem dokola a zmonitorovali situacismiley. Nebo že by provozovatel spoléhal na to, že ze strany od Lipové se nám nebude chtít chodit a fotit? Jestli ano, tak to se spletl, ještě pořád jsou lidé, kterým není lhostejné, co se na skládce děje a tak zjistí i to, co má zůstat utajenowink!!!

 

03.11.2014 Jak se během minulých týdnů ukázalo, nejen provoz místní skládky je pro obyvatele našeho města "hrozbou". To, co se stalo a co se následně děje ve skladech "U Polomíka", je bohužel názornou ukázkou toho, jak stát nakládá se svým majetkem, jak není schopen kontrolovat, komu, co a k jakému účelu pronajímá. A už vůbec není, a to je na tom to nejhorší, schopen tuto situaci efektivně a rychle řešit. Občané Vlachovic a Vrbětic sepsali petici, která je umístěna i na stránkách Města Slavičín a petiční archy jsou umístěny k podpisu v Infocentru a v cukrárně Jasmín. Více informací vč. textu petice najdete na www.mesto-slavicin.cz na úvodní straně v Aktualitách. Připojme se k této iniciativě v co největším počtu, ať konečně i v Praze zazní, že nám není jedno, co máme "za humny" a jak nás to může ohrozit!!!!!!!!

28.10.2014 Po deštích minulý týden je hladina v jímce opět tam, kde být nemá a nesmí, je to kdoví kolikátá mimořádná událost za posledních pár měsíců a asi už to nikoho nebaví řešit ani komentovat. Ještě že to někoho baví fotit, fotky z 24.10. a 26.10. jsou umístěny v sekci "Fotodokumentace jímky" wink.

21.10.2014 Hladina v jímce je po dlouhé době konečně alespoň přibližně tam, kde je jí oficiálně dovoleno laugh, foto v sekci "Fotodokumentace jímky". Zato okolí jímky i skládka jako taková vypadá čím dál tím lépe...

13.10.2014 Do sekce "Komunálni volby 2014" je umístěn výsledek místních voleb. Čitelnost je sice bídná, ale jak to scen pdf souboru ze stránek města, kdo chce, najde si to když tak tam. Trochu se to protřídilo, některé "staré struktury" konečně zmizely z postu zastupitelů, tak uvidíme, jak dopadnou povolební jednání kdo s kým a za koho jo a nebo ne wink.

09.10.2014 Koná se změna, co se týká monitoringu "plnosti" jímky, našel se fotograf, kterého to ještě baví, takže do sekce "Fotodokumentace jímky" byla umístěna fotka ze včerejšího odpoledne.

A takto to vypadá v těsné blízkosti jímky, kde se točí cisterny, které odváží vodu do ČOV. To, co nabalí na kola u jímky, rozváží po cestě na ČOV po celé městě, pak to uschne, rozjezdí se to a my všichni tady ten prach dýcháme. Ať žije "zdravé" město Slavičín....angry!

04.10.2014 Byla provedena úprava sekce "Komunální volby", odkazy na webové prezentace jednotlivých stran byly nahrazeny volebními programy všech stran, hnutí a uskupení, která u nás ve městě kandidují. Všichni, snad s vyjímkou Nezávislých kandidátů s podporou TOP 09 a i tady se to dá s trochou fantazie najítwink, mají ve volebním programu, že hodlají nějak řešit situaci kolem skládky odpadů, popř. i kompostárny. Takže, vážení budoucí zastupitelé, volební program Vaší strany či toho, za koho kandidujete, zde bude "viset" celé volební období a ti občané, které to zajímá, se Vás občas zcela jistě zajdou na zasedání zastupitelstva zeptat, co jste v této věci udělali či neudělali....

A pokud někomu není jasné pořadí umístění volebních programů jednotlivých stran, tak v tom není žádný systém, skenovala jsem to tak, jak mi to leželo na stole, takže pořadí je náhodné a nic neznamenásmiley.

02.10.2014 Na skládce mají další mimořádnou událost, nevím kolíkátou v pořadí za poslední 3 měsíce. Je to pořád dokola, jímka je furt plná víc, než je povoleno, cisterny jezdí jak splašené tam a zpátky a jediný, kdo na tom vydělává, je jejich provozovatel, protože ani jedna z CASek, které vyváží vodu z jímky do ČOV, nepatří firmě Skládka odpadů Slavičín s.r.o., takže firma provozující skládku si tuto "službu" kupuje.  Takže, dočasně pozastavuji aktualizaci sekce "Fotodokumentace jímky", nikoho už to nebaví chodit fotit, já už mám zapráskaný pevný disk fotkama plné jímky a stejně je to k ničemu, nikdo to neřeší....

22.09.2014 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána další fotka a to ze včerejšího odpoledne. A vody je pořád víc než dost, divné, cisterny jezdí jak o závod a hladina ne a ne se dostat pod povolenou úroveň. A další novinka: neuvěřitelné se stalo skutečností, kamera na skládce je konečně opět v provozu. Pěkně děkujeme, že to ale trvalofrown!

18.09.2014 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána fotka jímky ze včerejšího odpoledne. A vody tam nějak neubývá wink.  A od pondělní bouřky nefunguje kamera, která monitoruje pohyb v okolí jímky a má zajistit, aby se zde nedělo něco, co se dít nemá a nesmí. Tak nezbývá než věřit, že se nic takového neděje, když už to nemůžeme sledovat on-lineangry!

17.09.2014 Byla vložena nová sekce "Komunální volby 2014", kde budou odkazy na strany, hnutí či uskupení, která mají své kandidáty do zastupitelstva města. Tak si držme palce, aby nové zastupitelstvo pracovalo v souladu se Zákonem o obcích, kde je jasně řečeno, že každý zastupitel hlasuje sám za sebe podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Kdo měl někdy tu "čest" vidět na vlastní oči zasedání našich pánů konšelů, ví, že většina z nich hlasovala podle všeho možného, jen ne podle výše uvedeného ustanovení zákona. Bohužel pro nás....

15.09.2014 Neuběhlo ani tolik času a na skládce mají opět problém, tzn. další mimořádnou událost. Hladina v jímce průsakových vod je opět nad povolenou úrovní. Ono jim to hašení požáru asi moc nepomohlo, ale dobře jim tak, kdyby to dělali pořádně, nic z toho by je "neohrožovalo". Fotka ze včerejšího poledne je opět umístěna v sekci "Fotodokumentace jímky".

11.09.2014 Ve středu 24.09.2014 v 15 hodin na Záložně se koná poslední zasedání zastupitelstva Města Slavičín v tomto volebním období. Všichni ti, které zajímá, jak bude zhodnocena práce našich volených zástupců, jsou tímto srdečně zváni.

09.09.2014 Vypadá to, že Slavičín začíná být mediálně známý víc, než by se asi komu líbilo (alespoň co se obsahu medializace týká wink). Ve Zlínském deníku vyšel další článek, tentokrát o pravomocném rozhodnutí o pokutě, uložené firmě Skládka odpadů Slavičín s.r.o. . A prý bude firma podávat žalobu, tak jí držme palce, když už jsou v tom rozhodnutí o pokutě tak zásadní pochybení, jak tvrdí cheeky. Jen je mi tak trochu divné, že na ta pochybení nepřišli v rámci odvolacího řízení pracovníci Ministerstva životního prostředí....

Článek je dostupný zde:

http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/slavicinska-skladka-ma-zaplatit-pokutu-jeden-a-pul-milionu-korun-20140909.html

A celé znění článku o požáru na místní skládce je na tomto odkazu:

http://zlinsky.denik.cz/pozary/skladka-odpadu-ve-slavicine-dvakrat-horela-20140904.html

06.09.2014 Včera se prý na skládce pohybovalo (tedy kromě hasičů, ti už si tam můžou skoro přepsat trvalé bydliště cheeky) nějak víc lidí než obvykle. Tak že by konečně dorazila nějaká ta kontrola wink?

05.09.2014  Optimismus, co se týká požáru na skládce, bohužel nebyl na místě. Hoří pořád, zítra brzy ráno budou mít týdenní výročí angry! Včera kolem deváté večer jsem šla směrem od kostela k ulici Jasmínová, na skládce byly vidět reflektory, takže hasiči to pořád hlídají a dál, kousek od ulice Jasmínová, bylo místo, kde stál dým, že prskali všichni psi vč. mně. Tak nevím, dnes byl ve Zlínském deníku článek o tomto požáru, prý nebylo nutné varovat či upozornit obyvatele Slavičína, že se něco děje, tak se asi nic neděje i když se děje.....cheeky!

04.09.2014 O den později, ale přece - do sekce "Pravomocné pokuty" je umístěno plné znění Rozhodnutí o odvolání proti pokutě uložené firmě Skládka odpadů Slavičín s.r.o. za vypouštění průsakové vody z jímky do potoka, porušování provozního řádu skládky atd.

02.09.2014 Tak dnes počtvrté, pro velký úspěch nebo co, bohužel převod z pdf do jpg a umístění slíbeného rozhodnutí do sekce "Pravomocné pokuty" se odkládá na zítřek, někde je chyba a já ji nehodlám hledat, musím to nechat na chytřejších co se této oblasti znalostí týká...

02.09.2014 Tak dnes potřetí a snad naposledy (žasnu, jakou mám produktivitu práce laugh), do sekce "Pravomocné pokuty" bylo umístěno Rozhodnutí o odvolání proti pokutě za porušení kdečeho, čím se má skládka řídit, jak jsem již uvedla v trochu starší dnešní aktualitě.

02.09.2014 Požár na skládce se snad konečně přiblížil uhašení, kolem poledne tam operoval takový ten "barg s nohama", který měl za úkol odkrýt doutnající ložiska, která měla být následně hasiči uhašena. Fotka není nic moc, ale je focená ze staré nevšovské cesty, po nedělní zkušenosti, kdy jsem měla po návštěvě blízkosti skládky rudé oči ještě pár hodin, naopak po pár hodinách mi naskákaly fleky na rukou, jak jsem měla vyhrnuté rukávy a dalmatin měl taky rudé oči a kašlal už tam a v noci se pak kuckal tak, že mě budil, tak už fotit do blízkosti skládky nechodím, s radostí to po víc než dvou letech přenechám někomu jinému, kdo nemá obavy o své zdraví a nebo si třeba pořídí ochranný oblek.. Ale rozhodně to neznamená, že to přestanu řešit, to jen aby se někdo nezačal předčasně těšit wink.

02.09.2014 Na níže uvedeném odkazu lze stáhnout pravomocné Rozhodnutí o uložení pokuty firmě Skládka odpadů Slavičín s.r.o. vč. Rozhodnutí o odvolání proti této pokutě, jehož výsledkem je sice snížení pokuty z původních 3,5 mil. Kč na 1,5 mil. Kč, ale veškerá zjištění ČIŽP byla prokázána a potvrzena.

http://www.uschovna.cz/zasilka/AIX3N99WDFZPS2E9-88E

(Je to odkaz na úschovnu, kde je počet stažení omezený. Ale ty soubory jsou dost velké a já nevím, jak je sem jinak umístit, takže zatím takto, než mi s tím někdo poradí wink). Příjemné počtení přeji ...

01.09.2014 Požár na skládce "vesele" probíhá dál, včera kolem 17 hodiny se znovu rozhořely plameny, řeší to místní hasiči. Dokumentace je na jejich stránkách http://www.sdhslavicin.wbs.cz/ hned na uvodní straně. A důkaz toho, jak tam hezky hoří, umisťuji zde:

31.08.2014 Požár na skládce pěkně pokračuje, opět se to tam rozhořelo. Podívat se můžete, alespoň částečně, na http://www.codelassousede.eu/.

A je fakt dosti podivné, že obyvatelé Domova pro seniory v Loučce byli v pátek varováni, že nemají větrat ani vycházet kvůli škodlivinám unikajícím při požáru skládky a nám tady ve Slavičíně, kde to máme z první ruky, zase nikdo nic neřekl. No nic, ještě že se umíme poinformovat i sami wink. A další podivnost je, že na skládce hoří od pátečního rána a ještě tam není žádná kontrola z ČIŽP nebo odkudkoliv, která by zjišťovala operativně, proč hoří jak hoří, proč to prohořívá pořád dovnitř do skládky (že by bylo špatně skládkováno???), co při tom požáru uniká od ovzduší a jak moc nebezpečné to je. Tak nevím, co si o tom máme myslet....angry!!!

31.08.2014 Do sekce "Fotodokumentace jímky" je přidána fotka z dnešního poledne, a beru zpět, že tato mimořádná událost bude asi výrazně kratší.... a mimo to, že je hladina v jímce kde je, od pátečního časného rána na skládce hoří, takže kdo se divil smradu a kouři ve městě, tak už má vysvětlení. A dýmá to pořád, jak je vidět:

28.08.2014 Fotku jímky z dnešní cca 19 hodiny umísťuji zde, vypadá to, že mimořádná událost (kdoví jestli nahlášená) bude tentokrát výrazně "kratší" než minule. Tedy pokud zase trošku nezaprší...

27.08.2014 Jak je patrné z níže umístěné fotografie, na skládce se nachází kde co, komu by třeba chyběla plastová vana, může se tady pro ni zastavit (a jen tak mezi námi, nemá na skládce co dělat, proč to nikomu ani trochu nevadí, je mi už fakt záhadou...angry)

25.08.2014 Uplynulo pár dní, a to doslova, a na skládce "probíhá" další mimořádná událost, hladina v jímce je opět na povolenou úrovní. Je fakt, že provozovateli asi počasí moc nepomáhá, ale to je jeho boj...wink. Fotografie, dokumentující stav hladiny v jímce, je v sekci "Fotodokumentace jímky".

13.08.2014 Jak už jsem se dříve někde tady zmínila, firma Joga Luhačovice s.r.o. mě zažalovala koncem roku 2012 za poškozování dobrého jména. Důvodem bylo, že jsem si dovolila oslovit státní úředníky, kteří se oficiálně účastní kongresu o odpadech, pořádaného touto firmou každý rok v Luhačovicích, a informovala je o způsobu, jakým je provozována místní skládka. 22.7.2014 byla tato žaloba znovu projednávána Krajským soudem v Brně, ještě před zahájením jednání byla však žaloba stažena-viz usnesení soudu níže wink:

 

 

 

12.08.2014  Opět tak trošku zapršelo a na skládce se opět tak trošku schyluje k mimořádné události, protože hladina v jímce je opět "nebezpečně" vysoko. A to cisterny jezdí celé dny.... Fotografie z dnešního rána je umístěna v sekci "Fotodokumentace jímky".

08.08.2014 Konečně se provozovateli skládky podařilo dostat hladinu v jímce na povolenou úroveň. Fotografie stavu hladiny ze 7.8.2014 je umístěna v sekci "Fotodokumentace jímky".

31.07.2014    Mimořádná událost v podobě téměř plné jímky na skládce stále trvá. Jezdí 2 cisterny, čerpadlo jede a vody nějak neubývá, spíše naopak.... Fotografie z dnešního poledne je umístěna v sekci "Fotodokumentace jímky".

23.07.2014    Trošku zapršelo a na skládce máme další mimořádnou událost, neboť hladina v jímce je opět nad povolenou úrovní. Kdoví, zda se provozovatel poučil a v souladu s Integrovaným povolením tuto skutečnost nahlásil příslušným úřadům....wink. Fotka z dnešního dopoledne je v sekci "Fotodokumentace jímky".

11.07.2014 Takže takto fungují státní úředníci, oslovíte je, oni Vám za měsíc odpoví a Vy se dozvíte, co je Vám už dávno jasné: nic nedělali, nedělají ani dělat nebudou, protože to dělá někdo jiný a proč by si přidělávali zbytečně vlastní aktivitou práci. By mě zajímalo, za co berou peníze a ještě k tomu z našich daní angry!!!

03.07.2014 Po delší době fotografie skládky (směrem od potoka Lukšínka) + do sekce "Fotodokumentace jímky" je přidána fotka z dnešního odpoledne. A komu by se zdála jímka nějak zelená, tak se mu to nezdá, hezky "kvete" řasami wink!

01.07.2014 Minulou středu 25.06.2014 se konalo další pravidelné zasedání zastupitelstva města Slavičín. Předmětem jednání byl mimo jiné i odkup podílu ve firmě Skládka odpadů Slavičín s.r.o. za částku 100.000,- Kč. Totéž před tím navrhl městu druhý společník (Joga Luhačovice s.r.o.), takže je to taková pinkaná z obou stran, která nikam nepovede. Město nemá ve firmě, provozují skládku, od poloviny dubna 2014 jednatele, jednatel za město Slavičín Petr Koseček se této funkce vzdal a od té doby se oba společníci neshodli na druhém jednateli. Takže se v podstatě nic nezměnilo, provoz skládky řídí jednatel za společníka Joga Luhačovice s.r.o. a město Slavičín na provoz skládky nemá žádný vliv, alespoň to tak vypadá angry!

15.05.2014 Ve Zlínském deníku s datem 14.05.2014 byl uveřejněn článek o veřejném zasedání k problematice skládky a kompostárny ve Slavičíně. Najdete jej zde:

http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/slavicin-zvazuje-zalobu-na-skladku-kterou-zpuli-vlastni-20140514.html

06.05.2014 Dne 30.4.2014 byla v regionálním zpravodajství ČT odvysílána další reportáž o slavičínské skládce a kompostárně. Reportáž najdete na tomto odkazu:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech/314281381990429/video/

A ještě malá poznámka k veřejnému jednání o této problematice: zazněly tam z úst pana starosty dvě věci, a to, že se skládka odpadů do budoucna nebude rozšiřovat o další etapu a také to, že pokud se někdo rozhodne vypovídat ve věci skládky či kompostárny a budou proti němu ze strany provozovatele učiněny nějaké právní kroky, poskytne mu město Slavičín zdarma právníka.

 

19.04.2014 Středeční veřejné jednání o problematice skládky a kompostárny proběhlo za poměrně hojné účasti obyvatel Slavičína. Je jasné, že jim tato problematika není lhostejná a zajímá je, jak bude rešena. Informací bylo ze strany zástupců kraje, ČIŽP a města poskytnuto dostatek, bohužel řešení nikdo nenabídl. Komu je ale zřejmě jedno, jaká bude situace v této lokalitě do budoucna, jsou členové zastupitelstva města. Kromě pana starosty a místostarosty, kteří zastupovali město a odpovídali na dotazy občanů, si našlo čas zúčastnit se jen 5 dalších zastupitelů, a to p. Došla, Mgr. Goldbach, Mgr. Haraga, MUDr. Palkovský a p. Studeníková. Dalších 14 asi nezajímají názory občanů ani postoj provozovatele zařízení v této lokalitě.

07.04.2014 Ještě k veřejnému jednání o problematice skládky a kompostárny ve Slavičíně-Radašovy: pro většinu pracujících lidí je čas 15.00 zřejmě dost nevyhovující. Ale určitě není problém přijít na toto jednání i po 15 hodině, otázek je k této lokalitě víc než dost a zcela jistě nebude vše vyjasněno během několika minut. Takže pozvánka i pro ty, kteří mají v 15 hodin ještě pracovní nebo jiné povinnosti: přijďte na jednání i pozdějí, pokud Vás tato problematika zajímá!!!

31.03.2014 Jak si jistě mnozí z vás všimli, v aktuálním čísle Slavičínského zpravodaje na str. 3 je uveřejněna pozvánka na "veřejné jednání", které se bude týkat problematiky skládky odpadů a kompostárny v lokalitě Slavičín-Radašovy. Toto veřejné jednání za účasti zástupců České inspekce životního prostředí a Zlínského kraje se koná ve středu 16.4.2014 v 15.00 hodin v prostorách Sokolovny. Jak v pozvánce uvádí zástupci města, "těšíme se na setkání s Vámi!"....

27.03.2014    Dne 26.2.2014 proběhlo avizované zastupitelstvo města, které rozhodlo o podání žaloby za účelem zrušení společnosti Skládka odpadů Slavičín s.r.o. Zápis z jednání zastupitelstva naleznete zde:

http://www.mesto-slavicin.cz/cs/mesto-slavicin/zastupitelstvo-mesta/vypisy-usneseni-zastupitelstva/

18.02.2014 Dne 14.2.2014 vyšel ve Zlínském deníku další článek o skládce odpadů ve Slavičíně (již uvedeno ve vzkazech). Článek najdete na tomto odkazu:

http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/skladka-zapacha-uz-padla-i-zaloba-20140214.html

A na stránkách města se opět v rubrice Ptejte se starosty objevily dotazy na skládku:

http://www.mesto-slavicin.cz/redakce/index.php?subakce=faq&lanG=cs&xuser=

12.02.2014 Trošku zapršelo, nasněžilo, oteplilo se a ze skládky teče voda proudem. Možná čistá dešťová voda, ale rozhodně je "vylepšená" vším, co se z uložených odpadů vyluhuje a má skončit v jímce a být patřičným způsobem zlikvidováno. Jak je vidět, tak i přes ujišťování pana starosty, jak město pečlivě kontroluje provoz skládky, se zde nic moc nezměnilo a voda pořád teče, kudy nemá, jímka je plná až po vpusť drenážního systému, na pozemku mezi jímkou a potokem Lukšínka to také vypadá "výborně", všude stojí voda vytékající ze skládky. Odpověď pana starosty na dotaz ohledně skládky je dostupná na uvedeném odkazu (dotaz z 6.2.2014), fotky asi není třeba komentovat angry!

http://www.mesto-slavicin.cz/redakce/index.php?subakce=faq&lanG=cs&xuser=

Takto to vypadá pod skládkou v okolí vrtů pro kontrolu kvality spodní vody:

Situace hned u plotu kolem skládky směrem k potoku:

A takto "nenápadně" vytéká voda mimo skládku a hlavně mimo jímku na přilehlé pozemky:

A příjezdová cesta k jímce a její bezprostřední okolí:

A "jezero" v bezprostředním okolí jímky (proč by to mělo téct dovnitř a zbytečně zvedat hladinu v jímce...)

A jsme zase u plotu-tekoucí voda vyplavuje i některé odpady, moc hezké...

Stav hladiny v jímce tím pádem tak akorát na hranici další "mimořádné události"....

06.02.2014 Vypadá to, že v poslední době si příroda v místní části Radašovy začíná prosazovat svou....kompostárna přišla o střechu -zřejmě díky větru. A dost možná, že kdyby byl vstup opatřen vraty a řádně uzavřen, mohla střecha i v silném větru zůstat na svém místě, kdo ví.

 

28.01.2014 II Trošku přituhlo a hned je lépe vidět, kudy teče voda, kterou provozovatel čerpá "zpět na odpady". No, asi to není přesně tak, jak bylo míněno v Integoravaném povolení... (Fotografie jsou z 26.01.2014(

28.01.2014 Asi to tak úplně nefunguje, neprší a žlabem pro svod dešťové vody opět "něco" teče. Bylo zřejmě příliš optimistické se domnívat, že po zásahu MÚ, MP a vodoprávního úřadu bude už vše a stále v pořádku sad. Fotografie je z 22.1.2014.

18.01.2014 Tato fotografie svědčí o tom, že už i paní Příroda cítí potřebu si na skládku a přilehlá zařízení nějak víc "posvítit".

17.01.2014 Vypadá to, že po "zásahu" Městské policie, zástupců MěÚ a vodoprávního úřadu v Luhačovicích, se situace s čerpáním skládkové vody a jejím následným "odtokem" betonovým žlabem vyřešila. Až natolik, že i po dešti je tento žlab, sloužící k odvodu dešťové vody, suchý wink. Že by zase platilo "poručíme větru, dešti"....??? Fotografie jsou z 10.01.2014.

08.01.2014 Většina z nás se možná domnívá, že po všem tom humbuku a možných i nemožných kontrolách na skládce je zde nyní všechno v naprostém pořádku. Kdo si trochu víc všímá dění ve městě, jistě postřehl, že cisterna, která vozí vodu z jímky k likvidaci na ČOV, se nějak časem vyskytuje čím dál tím méně... ale hladina vody v jímce čas od času klesne, i když se voda nevyváží. A už je jasné, jak je to možné. Firma provozující skládku "využívá" to, že v Integrovaném povolení, kterým se řídí provoz skládky, je uvedeno, že skládková voda se likviduje čerpáním na odpady (je to samozřejmě vytrženo z kontextu, podrobněji je o tomto povolení pojednáno v příslušném odkazu). A tak je voda čerpána na odpady tak šikovně, že stéká do betonového žlabu, sloužícího ke svodu děšťové vody, a odtud teče mimo jímku i skládku a opět na pozemky pod skládkou a odtud do potoka Lukšínka.... Hezky to vymysleli, že na to nepřišli dřív, nemuseli kopat potrubí wink!

Vše bylo nahlášeno Městskému úřadu Slavičín a také vodoprávnímu úřadu v Luhačovicích, který zde za účasti Městské policie odebral vzorky k rozboru.

A to, co teče potokem, podle toho už zase vypadá:

02.11.2013 II V neděli 03.11.2013 na TV Nova v pořadu Střepiny (vysíláno od 21.25 hod.) bude uvedena reportáž o boji se zápachem v Makově (měření zápachu realizovala firma ODOUR s.r.o., tzn. stejná firma, která měřila zápach ve Slavičíně). Třeba se dozvíme, jak lze s obtěžováním zápachem účinně bojovat wink!

02.11.2013 Na webu města se objevil další dotaz ohledně provozu skládky a nakládání s průsakovými vodami (dotaz z 24.10.2013)

http://www.mesto-slavicin.cz/redakce/index.php?subakce=faq&lanG=cs&xuser=

30.09.2013 II Na webu města je umístěn protokol o měření zápachu z místní části Radašovy, kterým provozovatel kompostárny fi Joga Luhačovice oponuje výsledkům měření zápachu firmou ODOUR (toto měření zadalo Město Slavičín). Kdo má čas a chuť tyto dokumenty "studovat", zjistí, že každé z těchto měření probíhalo za úplně jiných podmínek...

http://www.mesto-slavicin.cz/cs/informacni-centrum/skladka-odpadu/ostatni-dokumenty/

30.09.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána fotka z nedělního odpoledne. Už 13. den se provozovateli nedaří dostat hladinu na povolenou úroveň....

17.09.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána fotka z dnešního odpoledne, trošku se nám rozpršelo a hladina v jímce je hned tam, kde být nemá...

A jímku a okolí opět monitoruje další kamera, alespoň to tak vypadá:

23.08.2013 Na stránkách města je rozbor zápachu z místní části Slavičín-Radašovy:

http://www.mesto-slavicin.cz/cs/informacni-centrum/skladka-odpadu/rozbory-a-zkousky/

a také vyjádření firmy Joga s.r.o. k tomuto dokumentu.

A dále se zde objevily nové dotazy ohledně skládky a kompostárny:

http://www.mesto-slavicin.cz/redakce/index.php?subakce=faq&lanG=cs&xuser=

01.08.2013 Na stránkách města je k nahlédnutí stížnost občanů, týkající se zápachu ve městě a také reakce města:

http://www.mesto-slavicin.cz/cs/informacni-centrum/skladka-odpadu/ostatni-dokumenty/

22.07.2013 Tak jímka na skládce je již opět "v plném provozu", nateklo tam to, co celou dobu bylo v drenážním systému -  viz fotografie v sekci "Fotodokumentace jímky".

18.07.2013 Vypadá to, že kontrola jímky je v plné proudu, obsah je pryč, nánosy na dně také... viz fotografie z dnešního poledne v sekci "Fotodokumentace jímky".

17.07.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přídána fotka z nedělního dopoledne. Cca od poloviny minulého týdne zřejmě probíhá kontrola folie jímky, kterou je provozovatel v souladu s Integrovaným povolením povinen dělat 1x za 5 let. Tak uvidíme, zda kontrola objeví díry, které do folie údajně udělal nějaký neznámý pachatel wink.

24.06.2013 II Ve středu 26.6.2013 se koná zasedání zastupitelstva města, veřejně přístupné všem občanům-viz odkaz níže. Všichni, kterým není lhostejné, co se u nás ve městě děje nebo neděje, jsou srdečně zváni wink.

http://www.mesto-slavicin.cz/redakce/index.php?lanG=cs&clanek=24586&slozka=23690&xsekce=23694&detail_claim=33549&

24.06.2013 Neuvěřitelné! Jímka a její okolí je konečně opět monitorováno kamerou - viz foto. Kamera je v provozu od dnešní 17-té hodiny. Oprava původní kamery nakonec asi nedopadla podle představ, protože stávající kamera je jaksi jiná-viz foto. A na webu města se p. starosta vyjádřil k ceně tohoto monitorování. Cena vskutku lidová, vzhledem k tomu, že podle vyjádření ČIŽP nelze záznamy použít jako důkazní materiál......

http://www.mesto-slavicin.cz/redakce/index.php?subakce=faq&lanG=cs&xuser=

20.06.2013 Jak si lze ověřit na webu města, kamera na skládce stále není v provozu. Vypadá to, že ji poslali na opravu do Číny (nebo kde se tato technika vyrábí). Nikoho zřejmě netrápí, že jímka a okolí nejsou již delší dobu monitorovány, přesto, že nás pan starosta opakovaně ujišťoval, že kamera na skládce jednoznačně vylučuje neoprávněné nakládání s průsakovými vodami atd. A nebo v rámci zvýšeného dozoru nad provozem skládky sem dochází někdo pověřený a situaci monitoruje wink???


12.06.2013 Na webu města v rubrice "Ptejte se starosty" se nám kromě odpovědí na množící se dotazy ohledně smradu z části města Radašovy, který se šíří celým Slavičínem, dostalo i odpovědi na to, proč zmizely ze skládky kamery. Kameru vyřadil z provozu úder blesku, co se stalo s její kolegyní, pan starosta nezmiňuje -  viz odkaz níže:

http://www.mesto-slavicin.cz/redakce/index.php?subakce=faq&lanG=cs&xuser=

11.06.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" přidána fotka ze včerejšího podvečera, hladina je pod úrovní vpustě drenáží. Na jak dlouho tentokrát???

A ze skládky "zmizely" obě kamery, takže prostor kolem jímky není monitorován dnes už 4. den a kdoví, kdy zase budeno. Na posledním zasedání zastupitelstva města bylo uloženo radě města, aby zajistila "zvýšený dohled nad provozem skládky", to nám to hezky začíná angry!

10.06.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přídána fotka ze včerejšího odpoledne. Čerpadlo jelo celý víkend, přesto je hladina stále nad povolenou úrovní. Jestli to nebude tím, že to nateče zase zpátky cheeky!

A přesto, že skládku a okolí sledují už dvě kamery, od soboty až dosud nefunguje přenos na web města. Možná se dohadují, která z nich bude mít tu čest "vysílat" živě wink.

06.06.2013 Deštivé počasí minulých dnů mimo povodní na území Čech má další doprovodný jev-opět je v jímce průsakových vod na zdejší skládce hladina nad povolenou úrovní. Do sekce "Fotodokumentace jímky" byly přidány fotky z 5.6. a 6.6.2013.

Na skládce nám přibyla další kamera, není známo, co monitoruje a hlavně kam přenáší obraz, na webu města je záběr jen z jedné kamery. Možná je tam pro jistotu, kdyby jedna kamera měla poruchu.... zastoupí ji druhá???

26.04.2013 Na webu města je umístěn dokument-odborné technické posouzení provozu skládky, zpracované Ing. Rostislavem Svobodou:

http://www.mesto-slavicin.cz/cs/informacni-centrum/skladka-odpadu/ostatni-dokumenty/

22.04.2013 Dne 24.04.2013 se koná zasedání zastupitelstva města, které má na programu mimo jiných bodů i projednání odborného technického posouzení provozu skládky TKO Radašovy-viz tento odkaz http://www.mesto-slavicin.cz/redakce/index.php?lanG=cs&clanek=24586&slozka=23690&xsekce=23694&detail_claim=32566&

09.04.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byly přídány fotky z 5.4., 7. a 8.4.2013. Jednou jsme dole, jednou nahoře....a je to pořád dokola wink!

04.04.2013 II Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána fotografie z 1.4.2013. Hladina je opět "nebezpečně vysoko" wink.

04.04.2013 Odpověď pana starosty na můj dopis (částečně zveřejněno i ve Zpravodaji 4/2013)

15.03.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" přidána včerejší odpolední fotka.Konečně, zřejmě s vypětím všech sil (i cisteren angel) je hladina v jímce alespoň přibližně tam, kde má být. Otázkou je, na jak dlouho.....cheeky

A tato fotka je pro všechny ty, kteří si nemohou nebo nechtějí udělat výlet k dominantě Slavičína, tj, k místní skládce odpadů. "Krásné"!

12.03.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" přidána včerejší odpolední fotka. Od poslední fotky, která je z 5.3.2013, se toho moc nezměnilo. A na webu města v rubrice "Ptejte se starosty" jsou dva dotazy vč. odpovědí, týkající se skládky. Už i pan starosta připouští, že s průsakovými vodami bylo neoprávněně nakládáno, že mu to ale trvalo...frown

http://www.mesto-slavicin.cz/redakce/index.php?subakce=faq&lanG=cs&xuser=

06.03.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" přídána včerejší fotka. Úroveň hladiny je stále téměř stejná, a cisterny jezdí a jezdí.....

03.03.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" přidána fotka z dnešního dopoledne.

02.03.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" přidána fotka z 01.03.2013 odpoledne. Ačkoliv jezdí jedna cisterna za druhou, úroveň hladiny se ani nehne.....

28.02.2013 II Do sekce "Fotodokumentace jímky" přidána fotka z dnešního odpoledne. Hladina je opět o něco výš než včera, a to dnes jezdily dvě cisterny celý den.

28.02.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" přidána další aktuální fotka z odpoledne 27.02.2013, hladina je stále na nepovolené úrovni.

27.02.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přídána fotka z odpoledne 26.02.2013. Hladina hezky stoupá, cisterny jezdí ... a je to pořád dokola. Uvidíme, kolik dní bude trvat tentokrát, než se hladinu podaří vrátit na "povolenouˇúroveň"cheeky.

26.02.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přídána fotka ze včerejšího odpoledne. Vypadá to, že ani zvýšená frekvence vyvážení vody k likvidaci nebylo k ničemu, opět jsme tam, kde cca před 14-ti dny, tedy na nepovolené úrovni hladiny!

21.02.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky"  byla přidána fotka z dnešního poledne, asi je to příprava na "horší časy" nebo tak něco wink.

A dokladem toho, že aktivity kolem skládky nejsou vůbec zbytečné, je tato fotka. Z Lukšínky přepadem z nádrže za Prabosem teče krásně čistá voda. S datem 5.9.2012 jsou zde umístěny fotky této nádrže (lépe řečeno "vody" v ní), rozdíl ať posoudí každý sám!

16.02.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byly přidány aktuální fotky, hladina v jímce je konečně (od 2.2.2013!!!!!) v povolené úrovni. Alespoň do té doby, než zase trošku odtaje nebo zapršíwink.

11.02.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána fotka z dnešního odpoledne.

10.02.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byly přídány fotky ze soboty a z dnešního dopoledne.

09.02.2013 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána odpolední fotka z 08.02.2013. Jezdily dvě cisterny celý den a hladina je pořád tam, kde je.....

08.02.2013 II Dalším důležitým okamžikem je, že signatářům petice z roku 2011, která byla podána i na ČIŽP, bylo zasláno vyrozumnění, ze kterého je celkem jasné, že oddělování skutečných pochybení od fám a pomluv je zřejmě ukončeno:

A dalším dokumentem, který to potvrzuje, je odpověď na mou žádost o poskytnutí informací o probíhajícím správním řízení s firmou, provozující skládku:

Na základě těchto dokumentů jsem oslovila s dotazem pana starostu:

08.02.2013 I když se zdá, že se vůbec nic neděje, opak je pravdou. Od soboty 2.2.2013 je hladina v jímce opět nad povolenou úroveň, foto z jednotlivých dnů od soboty 2.2. je v sekci "Fotodokumentace jímky".  A přesto, že jezdí jedna cisterna za druhou, hladina se ani nehne....cheeky! Vody je asi víc, než by kdo plánoval při stavbě této etapy skládky, takže teče po tělese skládky, vytváří "jezírka", vytéká mimo jímku atd.

 V pátek 1.2.2013 bylo navíc zjištěno, že ne všechny cisterny s obsahem z jímky jezdí tam, kde se tato "voda" legálně likviduje, tj. do čistíren odpadních vod v okolí. Očitým svědkem bylo zjištěno, že cisterna ze skládky zamířila do areálu Valašky ve Valašských Kloboukách (zde má sídlo firma Joga recycling s.r.o.) a obsah byl vyčerpán do kanálu v areálu, odkud okamžitě vytekl do blízkého vodního toku. Byla přivolána Policie ČR, která by se tím měla zabývat. No, co na to říct, každý šetří, jak umí wink.

A jak tak hezky odtálo a zapršelo, tak mají na skládce další problém, protože tak trošku "utopili" kompaktor (mašinka na hutnění odpadů). Stojí na místě už pár dní a asi si tam ještě nějakou dobu pobude.....

A odpady se sypou, kam to jde, aby nezapadl ještě někdo další.... a že je to mimo "povolené území", to asi nikomu nevadí....

 

 

 

16.01.2013 Tak kamera na skládce po pár urgencích obnovila v pátek odpoledne provoz. Takže stav hladiny v jímce i další dění kolem lze sledovat na webu města v solidní kvalitě.

10.01.2013 Dřív, než jsem se po vánoční a novoroční pauze dostala k tomu napsat sem, že konečně kamera na skládce funguje alespoň přibližně jak má a výstup na web města je kvalitní, tak tato kamera přestala fungovat. Někdy od odpoledne 9.1.2013 je tato kamera mimo provoz. Nepomohlo ani nahlášení Městské policii, která, ačkoliv by výstupy z kamer ve městě měla sledovat, vůbec nevěděla, že tato kamera nejede frown! No, tak asi začneme znovu fotit stav hladiny, aby byla alespoň nějaká kontrola toho, co se na skládce děje.

A asi se něco děje, protože koncem roku 2012 na mě podala firma Joga Luhačovice žalobu za poškozování dobrého jména právnické osoby. Nelíbí se jí, že jsem spojila tuto firmu s činností skládky a znečištěním potoka a upozornila na to mimo jiné odbornou veřejnost, která se zúčastnila kongresu o odpadech, pořádaného tou samou firmou. No, je to pokus zastavit něco, co už se zastavit nedá, tak uvidíme, kdo to nakonec vyhraje....smiley

 

13.12.2012 Včera se v jímce průsakových vod na místní "bezchybně fungující a zabezpečené" skládkce odpadů topila srna. Údajně přeskočila plot (no, asi trénuje na olympiádulaugh!) a pak nějak sklouzla do jímky. Zachraňovali ji hasiči, jestli nakonec přežila, není známo... Ale plot rozhodně přeskakovat nemusela, od Lipové chybí celé jedno "pole" plotu..., což provozovateli skládky zřejmě vůbec nevadí.

03.12.2012 Do sekce "Postoj města" bylo přidáno stanovisko KDU-ČSL...konečně wink!

29.11.2012 II Zde nalezente odpověď vedení města Slavičín na petici:

http://www.mesto-slavicin.cz/cs/informacni-centrum/skladka-odpadu/ostatni-dokumenty/

Opět nic neříkající, potrubí je drenážní, o tom, že město nechalo zabetonovat vpusť, aby se zde nedalo nic čerpat, zde není ani zmínka, dokonce se pan starosta odvolává na šetření ČIŽP, která údajně zjistila, že se jedná skutečně o drenážní potrubí. No, aby pan starosta a spol. nebyli překvapení... a kamera je už prý nainstalovaná a je zárukou, že nebude s obsahem jímky nakládáno jinak než se dovoleno atd. atd. (o kvalitě přenosu z kamery na web města se v odpovědi na petici nic neříká, protože by tam pan starosta musel napsat, že stojí za hovno a není vidět téměř nic a nikdo to neřeší-že by to mělo nějaký důvod?!). A na skládce se prý střídá kontrola za kontrolou, takže její správné fungování je tím prý zajištěno.... jeden blábol vedle druhého. Kdyby skládka fungovala jak má, nebylo by co kontrolovat a ČIŽP by nejezdila přes celou republiku jen tak pro nic za nicangry!

Takže postoj města k této problematice je jasný, a to bylo různých keců, jak se kdo zasadí za vyřešení tohoto problému.... Nicméně šetření ČIŽP není dosud ukončeno, takže nezbývá, než vyčkat na jejich závěry a pak se pana starosty a ostatních konšelů znovu zeptat, jakým způsobem je skládka provozována a co s tím hodlají dělat. Protože jestli si na radnici myslí, že tímto to končí a nikdo už se o tento problém nebude zajímat, tak jsou na velkém omylu, protože blbce z nás dál nikdo dělat nebude!!!!

29.11.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přídána fotka z 28.11.2012 kolem 11.00 hod. Hladina je "nízko", že by příprava na kontrolu těsnosti folie jímky??? Toto bylo firmě nařízeno Krajským úřadem Zlínského kraje, firma Skládka odpadů Slavičín s.r.o. se proti tomuto rozhodnutí odvolala smiley. Důvody odvolání by bylo zajímavé vědět, když jednatel firmy sám sdělil reportérovi ČT, že neznámý pachatel udělal 4 díry do folie jímky.. že by se spletlwinkwink?!

A z údajně "drenážního" potrubí mezi skládkou a potokem teče pořád stejný humus....

16.11.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána fotka z dnešního dne, čas cca 12.00 hod. A do sekce "Postoj města" byl umístěn odkaz na reakci Rady města (na webu města Slavičín) na Otevřený dopis, který jste spolu s peticí podepisovali během srpna-září. A taktéž je tam komentář k něterým tvzením, uvedeným v této odpovědi, protože ne všechno, co se napíše, je tak úplně pravda frown.

10.11.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přídána fotka ze včerejší cca 16. hodiny a z dnešní 8. hodiny ranní. Čerpadlo jelo celou noc, takže hladina hezky klesá (než to ovšem zase nateče zpátky cheeky!).

07.11.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přídána fotografie z dnešního odpoledne.

04.11.2012 Do sekce "Fotodokumetnace jímky" byla přidána fotografie z dnešní 9.30 hodiny. A tuto fotku již nehodlám komentovat, je to furt jedno a to samé:

02.11.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přídána fotografie z dnešního odpoledne a ze včerejšího rána. A včera konečně došlo na podání Petice a Otevřeného dopisu na příslušná místa, zde je to zdokumentováno. A doporučeným dopisem dostanou petici také všichni zastupitelé.

31.10.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byly přidány další fotografie, z dnešního dopoledne a ze včerejšího podvečera. Tak cisterny jezdí jako o závod, včera dokonce dvě, 24 hodin denně jede čerpadlo, které vrací vodu z jímky zpět na uložené odpady (smysl to postrádá, vlhčení není nutné, odpady jsou nacucané vodou z deště, je to jen snižování hladiny v čase, za pár hodin to tam mají zpátky)  a hladina je pořád "nebezpečně vysoko"! Asi je tam něco někde tak trošku úplně blbě nebo co....

A ze zabetonovaného potrubí mezi skládkou a potokem pořád teče voda...

29.10.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byly přidány fotky z víkendu, v sobotu trošku zapršelo a hned máme, nebo vlastně mají, problém, hladina dosahovala již v sobotu odpoledne nepřípustné výšky, v neděli to bylo ještě "lepší". Vše bylo zdokumentováno a nahlášeno příslušným úřadům, protože provozovatel skládky tuto svoji povinnost asi nezná, protože ji opakovaně neplní.

A ze zaslepeného potrubí pro svod dešťové vody po dobu výstavby nové jímky (cca r.2009), ze kterého nesmí nic vytékat, vesele proudí voda nebo co...

26.10.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přídána fotka z 25.10.2012, trošku nestíhám wink. Petice bude předána na radnici nejpozději ve středu 31.10.2012, u 27 podpisů chybí bydliště, takže se to pokouším zjistit, ale dél než do středy to nepotrvá. Petici podepsalo 420 lidí yes!

A kdo sleduje on-line kameru na skládce, ví, že to stojí pořád za stejné ..... a kdo ví proč a kdy s tím někdo něco udělá....angry!

23.10.2012 Z této fotografie je naprosto jasné, že skládkové vody z jímky z místní skládky nekončí jen v potoce, ale už je provozovatel skládky klidně rozlévá po celém městě .  A zase to vůbec nikomu nevadí....wink

21.10.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přídána další aktuální fotka. Hm, focení mi jde rychleji než kontrolování petice, ale pracuje se na tom...wink.

19.10.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána další aktuální fotka. Důvod je jednoduchý, čerpadlo jede 24 hodin, takže čerpá průsakové vody zpět na odpady, cisterna taky jezdí (do ČOV???) docela často a hladina je furt stejná. Tak by mě zajímalo, kde udělali soudruzi ze skládky chybu, že jim to neklesá....cheeky!

A dvě fotky zase od "dolního" konce zabetovaného novodurového potrubí. Jedna ze včerejšího pozdního odpoledne, druhá z dnešního rána. A pořád teče humus a pořád to .... nikomu nijak výrazně nevadí (myslím nikomu z těch, kdo to mají oficiálně na starosti)!!!

18.10.2012 kolem 19 hodiny to vypadalo takto:

a dnes 19.10.2012 dopoledne pořád záhadně něco vytéká:

18.10.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána fotka z dnešního dne.

17.10.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přídána aktuální fotka z dnešního rána. A sem dávám zase fotku, jak ze zabetovaného potrubí pod skládkou pořád vytéká voda, komentář není potřeba:

16.10.2012 Od včerejšího podvečera je kamera na skládce v provozu wink. Nebudu už znovu komentovat produktivitu práce... a nebo jo, zahájení realizace v 38. týdnu, zahájení zkušebního provozu ve 41. týdnu surprise. To nám to odsýpá... a že je to zkušební provoz, to předpokádám, neboť kvalita obrazu stojí za ... spíš ani za to ne angry. On-line přenos ze okolí jímky je dostupný zde:

http://www.codelassousede.eu/, najedou všechny webové kamery ve městě, nutno kliknout na tu požadovanou.

 

15.10.2012 Na tomto odkazu lze shlédnout reportáž ČT o naší milé skládce, aniž by bylo nutné hledat v regionálních zprávách podle data, cca 15:20 od počátku zpravodajství:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/312281381991011-udalosti-v-regionech/

 

13.10.2012 II Konečně ke mě dorazily poslední podpisové archy k petici a otevřenému dopisu, takže po zkontrolování všech náležitostí bude petice a spol. podána na Radnici, zaslána všem zastupitelům atd., existuje na to návod, tak to udělám podle toho, co tam píší. Předpokládám, že to stihnu do konce příštího týdne. Ale určitě to nebude jako s kamerou na skládce....indecision.

13.10.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přídána aktuální fotka. A další fotka byla přidána na úvodní stranu, ukazuje "krásy" Slavičína z trochu menší výšky smiley. A následující fotka? Průsaky z odpadů hezky protékají do jímky, aby v pondělí měli na skládce co čerpat zpět a z nahromaděných odpadů se uvolňuje kdoví co a dokonce je to i vidět na fotce, a to se prý nedá vyfotit smrad wink!

11.10.2012 III Reportáž o naší,nyní už "slavné",skládce odpadů byla dnes odvysílána v regionálním zpravodajství ČT1. Najdete ji také zde, cca od 15:20 času zpravodajství:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/

 

11.10.2012 II Do sekce "Zajímavosti" bylo přidáno "DESATERO DOBRÉHO STAROSTY" z roku 1936 (a mělo by platit i pro všechny radní, zastupitele atd. atd.)wink.

11.10.2012 Hezky nám to na radnici odsýpá-zahájení realizace instalace kamery k jímce v areálu skládky mělo být ve 38. týdnu, pomalu nám končí týden s číslem 41 a kamera je na místě! Ale je předčasné jásat, není zapojená, zatím... asi aby to nebylo moc rychle nebo co wink! A do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána fotka z dnešního dne. Přece jen jsme o něco "akčnější" než naši páni konšelé, a to pracujeme zadarmo, narozdíl od nich angry.

10.10.2012 II Podle posledních informací od reportéra ČT p. Kvasničky bude reportáž o místní skládce vysílána zítra, tj. 11.10.2012, zatím není jisté, zda ve zprávách v 18.00 nebo ve zprávách 19.00, jisté je asi jenom to, že to bude na programu ČT1frown.  A dnes jsem odeslala doporučeně dopis s informacemi o situaci kolem skládky všem zbývajícím 9 zastupitelům. Z těch, kterým to šlo e-mailem, se zatím nikdo neozval, tak uvidíme a možná i uslyšíme a nebo taky ne...cheeky.

10.10.2012 Informace o  změně času vysílání reportáže o skládce Radašovy-reportáž bude uvedena na ČT1 dnes v 18 hodin v regionálním zpravodajství, uvedení v hlavní zpravodajské relaci na ČT1 dnes v 19 hodin není jisté, záleží na schválení v Prazeyesyes.

09.10.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána fotografie stavu hladiny z 8.10.2012 odpoledne. A ze zabetonovaného potrubí pod skládkou pořád vesele vytéká voda....

08.10.2012 II Do sekce "Postoj města" byl vložen text dopisu, který jsem dnes odeslala e-mailem všem zastupitelům, na které mám tento kontakt. Ostatním bude stejný text včetně příloh odeslán v průběhu tohoto týdne poštou wink.

 

08.10.2012 Dnes natáčela situaci kolem znečišťování místních vodních toků místní skládkou ČT yes. A nevím, jestli to s tím souvisí či nikoliv, ale očitý svěděk viděl, že cisterna, která patří firmě Joga Luhačovice nebo firmě Skládka odpadů Slavičín (nevím, které z nich, jedné určitě), dnes opakovaně jela do ČOV v Divnicích. A čerpání průsakových vod z jímky do této cisterny je zřejmě i natočeno kameramanem ČT, protože v době natáčení jímky a jejího okolí se tam zrovna cisterna pohybovala. Reportáž by se měla objevit v hlavní zpravodajské relaci ČT ve středu 10.10.2012.  A počkáme na fotky, uvidíme, o kolik klesla hladina v jímce....

 

07.10.2012 Trošku nám zapršelo, takže v sekci "Fotodokumentace jímky" je opět nová fotka z dnešního dne. A takto dodržuje skládka jedno z ustanovení Integrovaného povolení, tj. že průsakové vody ze skládky nesmí protékat mimo jímku průsakových vod.

06.10.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" přídána fotografie z 5.10.2012. A z novodurového potrubí opět vytékala "voda"-viz fotka:

 

A takto "šetří" páni konšelé naše peníze-místo toho, aby si Město udělalo pořádek ve firmě, ve které je společníkem, nechalo zabetonovat vpusť tohoto potrubí, aby tam prý nebylo možné nic vypouštět (viz. aktualita z 11.9.2012).  Ale protože ve středu 3.10.2012 byla opět na skládce provedena kontrola všeho možného, které se zúčastnila ČIŽP, KÚ, odbor ŽP MěÚ Luhačovice a inspektoři z ČIŽP zkoumali potrubí kamerou, celkem logicky požadovali po Městě, aby jim umožnilo přístup k potrubí z obou jeho konců. Jak to bylo vyřešeno, dokumentují fotky. A kdo to zaplatí, je zatím celkem jasné, totiž my všichni, protože pochybuju, že to Služby města Slavičína (předpokládám, že tuto práci vykonávala tato firma) dělaly zadarmo indecision!

05.10.2012 Dnes jsem si vyzvedla na poště oficiální stanovisko členky rady zlínského kraje pro oblast zemědělství, životního prostředí a rozvoje venkova Bc. Mileny Kovaříkové, která byla hejtmanem pověřena vyřízením mého podnětu, zaslaného na KÚ. Mimo jiné se tam píše, že při kontrole, která na skládce proběhla 18.9.2012, byla konstatována řada pochybení. Jejich prošetření bylo předáno ČIŽP, která již se skládkou vede správní řízení. Celý dopis zde:

04.10.2012 III Na základě oficiální žádosti jsem obdržela od MěÚ Dodatek ke smlouvě o odvodu poplatků a smlouvě o poskytnutí dotace mezi Městem Slavičín a firmou Skládka odpadů Slavičín s.r.o. Za město podepsal pan starosta, za firmu Ing. Gabryš a Petr Koseček. A předmětem tohoto dokumentu je poskytnutí dotace z rozpočtu města ve výši 200,-Kč na tunu uloženého odpadu v letech 2009-2013. Tato dotace je určena na úhradu úvěru na rozšíření skládky. O něčem takovém se ale náš pan starosta ve svém rozsáhlém článku v místním plátku nějak opomněl zmínit. Takže město z našich peněz dotuje splácení úvěru soukromé firmě a to ještě navíc úvěru na rozšíření skládky, takže vlastně my všichni si platíme to, že nám sem díky aktivitě pana ředitele skládky jsou sváženy odpady z celého kraje. Tak ty čísla panu starostovi trošku poupravím, aby bylo mezi námi jasno: město má průměrný roční příjem z poplatku za uložení odpadu na skládce 2,1 milionu Kč, takže kdyby polovina této částky byla za uložení komunálního odpadu a polovina za uložení nebezpečného odpadu, do firmy Skládka odpadů Slavičín s.r.o. se formou dotace z rozpočtu města vrátí cca 450 tisíc korun. Vůbec nevím, jaký je poměr mezi ukládaným komunálním a nebezpečným odpadem, myslím, že komunálního je daleko víc, kdyby zde byl ukládán jen komunální odpad, vrátí se firmě ročně cca 840 tisíc korun. Krásná čísla, že ano???!!!

Vysvětlení: za každou tunu uloženého odpadu náleží městu dle zákona o odpadech 500,- Kč (komunální odpad), 1.700,-Kč+rizikový poplatek 4.500,- (nebezpečný odpad). Každé jiné město, kde je skládka odpadů, dostává přesně tyto částky za tunu ukládaného odpadu. Slavičín je ovšem vyjímka, protože díky velkorysosti nebo jak to nazvat našich pánů konšelů se do firmy Skládka odpadů Slavičín vrací 200,-Kč z každé uložené tuny odpadů. Takže za uloženou tunu komunálního odpadu dostane město 300,-Kč, za tunu uloženého nebezpečného odpadu pak 1.500,-Kč. Nechápu, jak na tom vyděláváme, a to mám vysokoškolské vzdělání ekonomického směru. Asi nás v té škole prd naučili nebo co...

A zmíněný dokument v celé své kráse zde k nahlédnutí:

 

04.10.2012 II Do sekce "Fotodokumentace jímky" byly přidány nové fotky-jedna z r. 1943 a další dvě aktuální. Hezky se nám tohle místo za podpory města změnilo angry!

04.10.2012 Do sekce "Postoj města" bylo přidáno stanovisko zastupitele Mgr. Ervína Haragy. Mám fakt radost, že alespoň jeden z našich pánů konšelů odpoví jasně na jasně položenou otázku yes.

03.10.2012 Dnes se ke mě dostala informace,  že Ing. Gabryšovi vadí, že na mých "soukromých" stránkách, které řeší problematiku znečišťování vodních toků skládkou Radašovy, jsou umístěny fotografie, které dle názoru Ing. Gabryše nemohly být pořízeny z venkovní strany plotu. No nevím, jediná fotka, která by splňovala tato kritéria, je fotka poškozené folie jímky průsakových vod,  a ta je pořízena legálně osobou, která má oprávnění vstupovat na cizí pozemek v případě podezření na znečišťování vod. A jen pro informaci pana ředitele provozu skládky - ne každá fotka, na které není vidět pletivo, je focená z vnitřní strany plotu, on se ten foťák dá prostrčit skrzwink. Pokud bude mít zájem, provedu instruktáž focení smiley!

02.10.2012 IV Informace pro ty, kteří čekají na zprávu o podání petice a dopisu Městu, které jste podpořili svými podpisy - ještě se mi nevrátily všechny podpisové archy, které putovaly mezi lidmi, jakmile je obdržím, zkontroluji u petice duplicitní podpisy a adresy a oba dokumenty budou podány na MěÚ Slavičín.

02.10.2012 III Článek pana starosty k problematice skládky, uveřejněný ve Slavičínském zpravodaji 10/2012

02.10.2012 II Podklad, který obdrželi místní zastupitelé pro jednání zastupitelstva dne 19.9.2012. Tak to hezky vypadá, jak se město hned zapojilo do řešení problému skládky....

02.10.2012 Dnes jsem obdržela na základě žádosti, kterou jsem podala na KÚ Zlínského kraje v pátek 28.9.2012,následující vyjádření, týkající se kontroly z KÚ, která proběhla dne 18.9.2012, jak nás všechny již informoval náš pan starosta:

 Vážená paní inženýrko,krajský úřad, odbor životního prostředí a zemědělství (dále jen „krajský úřad“), obdržel dne 05. 09. 2012 Váš dopis, kterým upozorňujete na porušení rozhodnutí č. j. KUZL 83150/2008 ze dne 18. 05. 2008, dále dne 13. 09. 2012 podnět ke kontrole finančních prostředků ukládaných na speciálním vázaném účtu dle zákona o odpadech a dne 27. 09. 2012 žádost o sdělení informací o průběhu řízení ve věci kontroly dodržování integrovaného povolení. Všechny Vaše žádosti se vztahují k provozu zařízení „Skládka komunálních odpadů Slavičín-Radašovy“ provozovatele Skládka odpadů Slavičín s.r.o., se sídlem Osvobození 25, 763 21 Slavičín, s přiděleným IČ 27725481.Odpověď na Váš podnět ze dne 05. 09. 2012 je součástí dopisu členky Rady Zlínského kraje, Bc. Mileny Kovaříkové, která byla pověřena k vyřízení Vašeho dopisu adresovaného Hejtmanovi Zlínského kraje.Ve věci podnětu ke kontrole pohybu peněžních prostředků na zvláštním vázaném účtu pro účely ukládání peněžních prostředků k vytváření finanční rezervy dle zákona o odpadech skládky komunálních odpadů Slavičín-Radašovy (dále jen „vázaný účet“) sdělujeme následující.Při kontrole v provozu skládky, provedené dne 18. 09. 2012 v místě provozu předmětného zařízení, byly provozovatelem předloženy měsíční výpisy z vázaného účtu. Z těchto výpisů bylo zjištěno, že na účet byly v roce 2010 pravidelně v měsíčním intervalu ukládány peněžní prostředky. Dále bylo zjištěno, že z účtu bylo provedeno čerpání peněžních prostředků ve výši 4.564.506,- Kč (dne 19. 01. 2010) a 584.764,- Kč (dne 27. 05. 2010). K uvedenému čerpání peněžních prostředků z vázaného účtu byly vydány příslušné souhlasy v rozhodnutí o vydání změny integrovaného povolení č. j. KUZL 76581/2009 ze dne 11. 01. 2010 a č. j. KUZL 2819/2010 ze dne 05. 05. 2010. Zůstatek na vázaném účtu č. 1567250267/0100 vedeném u Komerční banky, a.s. byl ke dni 23. 12. 2010 990.764,73 Kč.Ve věci informací o průběhu kontroly dodržování integrovaného povolení v zařízení „Skládka komunálních odpadů Slavičín-Radašovy“ provozovatele Skládka odpadů Slavičín s.r.o., se sídlem Osvobození 25, 763 21 Slavičín, s přiděleným IČ 27725481 Vám sdělujeme následující:Dne 18. 09. 2012 byl proveden přezkumu plnění závazných podmínek integrovaného povolení (dále jen „kontrola“). Zjištěné skutečnosti byly uvedeny do Protokolu o výsledku kontroly. Proti protokolu o výsledku kontroly podal provozovatel zařízení námitky. V současné době je vedeno řízení o těchto podaných námitkách. Protokol krajský úřad, v souladu s požadavky zákona o integrované prevenci, předal České inspekci životního prostředí (ČIŽP) a Krajské hygienické stanici Zlínského kraje. Krajský úřad ČIŽP předal protokol jako další podklad pro již vedené správní řízení o pokutě. Krajský úřad dále, na základě provedené kontroly, zahájil dne 27. 09. 2012 s provozovatelem skládky řízení o uložení nápravných opatření.Přeji pěkný den,

Ing.et Ing. Ondřej Skoba
 

Oddělení hodnocení ekologických rizik
Odbor životního prostředí a zemědělství
Krajský úřad Zlínského kraje
třída Tomáše Bati 21, 761 90 Zlín
tel.: +420 577 043 391
http://www.kr-zlinsky.cz

Vážená paní inženýrko,

krajský úřad, odbor životního prostředí a zemědělství (dále jen „krajský úřad“), obdržel dne 05. 09. 2012 Váš dopis, kterým upozorňujete na porušení rozhodnutí č. j. KUZL 83150/2008 ze dne 18. 05. 2008, dále dne 13. 09. 2012 podnět ke kontrole finančních prostředků ukládaných na speciálním vázaném účtu dle zákona o odpadech a dne 27. 09. 2012 žádost o sdělení informací o průběhu řízení ve věci kontroly dodržování integrovaného povolení. Všechny Vaše žádosti se vztahují k provozu zařízení „Skládka komunálních odpadů Slavičín-Radašovy“ provozovatele Skládka odpadů Slavičín s.r.o., se sídlem Osvobození 25, 763 21 Slavičín, s přiděleným IČ 27725481.

 

Odpověď na Váš podnět ze dne 05. 09. 2012 je součástí dopisu členky Rady Zlínského kraje, Bc. Mileny Kovaříkové, která byla pověřena k vyřízení Vašeho dopisu adresovaného Hejtmanovi Zlínského kraje.

 

Ve věci podnětu ke kontrole pohybu peněžních prostředků na zvláštním vázaném účtu pro účely ukládání peněžních prostředků k vytváření finanční rezervy dle zákona o odpadech skládky komunálních odpadů Slavičín-Radašovy (dále jen „vázaný účet“) sdělujeme následující.

Při kontrole v provozu skládky, provedené dne 18. 09. 2012 v místě provozu předmětného zařízení, byly provozovatelem předloženy měsíční výpisy z vázaného účtu. Z těchto výpisů bylo zjištěno, že na účet byly v roce 2010 pravidelně v měsíčním intervalu ukládány peněžní prostředky. Dále bylo zjištěno, že z účtu bylo provedeno čerpání peněžních prostředků ve výši 4.564.506,- Kč (dne 19. 01. 2010) a 584.764,- Kč (dne 27. 05. 2010). K uvedenému čerpání peněžních prostředků z vázaného účtu byly vydány příslušné souhlasy v rozhodnutí o vydání změny integrovaného povolení č. j. KUZL 76581/2009 ze dne 11. 01. 2010 a č. j. KUZL 2819/2010 ze dne 05. 05. 2010. Zůstatek na vázaném účtu č. 1567250267/0100 vedeném u Komerční banky, a.s. byl ke dni 23. 12. 2010 990.764,73 Kč.

 

Ve věci informací o průběhu kontroly dodržování integrovaného povolení v zařízení „Skládka komunálních odpadů Slavičín-Radašovy“ provozovatele Skládka odpadů Slavičín s.r.o., se sídlem Osvobození 25, 763 21 Slavičín, s přiděleným IČ 27725481 Vám sdělujeme následující:

Dne 18. 09. 2012 byl proveden přezkumu plnění závazných podmínek integrovaného povolení (dále jen „kontrola“). Zjištěné skutečnosti byly uvedeny do Protokolu o výsledku kontroly. Proti protokolu o výsledku kontroly podal provozovatel zařízení námitky. V současné době je vedeno řízení o těchto podaných námitkách. Protokol krajský úřad, v souladu s požadavky zákona o integrované prevenci, předal České inspekci životního prostředí (ČIŽP) a Krajské hygienické stanici Zlínského kraje. Krajský úřad ČIŽP předal protokol jako další podklad pro již vedené správní řízení o pokutě. Krajský úřad dále, na základě provedené kontroly, zahájil dne 27. 09. 2012 s provozovatelem skládky řízení o uložení nápravných opatření.

 

Přeji pěkný den,

 

Ing.et Ing. Ondřej Skoba
 

Oddělení hodnocení ekologických rizik
Odbor životního prostředí a zemědělství
Krajský úřad Zlínského kraje
třída Tomáše Bati 21, 761 90 Zlín
tel.: +420 577 043 391
http://www.kr-zlinsky.cz

 

 

 

 

 

 

30.09.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána fotka z dneška. Hladina se trošku zvedla, asi se přes víkend nečerpalo, přesto z drenážních trubek neustále teče průsaková voda zpět do jímky.

29.09.2012 Byla upravena sekce "Integrované povolení", neboť jsem "objevila" další změny tohoto dokumentu. A dále byla doplněna sekce "Rozbor ekonomiky", protože jsem při té příležitosti také objevila, kam se poděly peníze ze zákonné rezervy na rekultivaci skládky.

28.09.2012 III Byla vytvořena nová sekce "Integrované povolení", která obsahuje stručný obsah tohoto dokumentu, na základě kterého je skládka provozována.

28.09.2012 II Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána fotka z dneška. A sem umisťuji foto, které dokumentuje, jak se nám místní skládka utěšeně rozrůstá a stále tam "geometrickou řadou" příbývají kvanta a kvanta odpadů (foceno směrem od Lipové).

28.09.2012 Kdo čte Slavičínský zpravodaj, jistě zaznamenal, jak se pan starosta rozepsal o stavu skládky Radašovy téměř na celou první jeho stranu. Pro srovnání se podívejte do sekce "Rozbor ekonomiky" a také do sekce "Pravomocné pokuty", protože tvrzení p. starosty, že problémy s provozem jsou na skládce až "poslední dobou" je prostě nesmysl, protože všechna rozhodnutí o odvoláních v plném znění byla zaslána na vědomí Městu Slavičín, takže o tom, že tam dochází k zásadním prohřeškům proti Integrovanému povolení, na základě kterého skládka funguje, musel na radnici snad někdo zaznamenat. A možná si také vzpomeňte na vysvětlování p. starosty, týkající se čerpání bordelu z jímky na louku pod skládkou, které bylo vyfoceno v lednu 2011 a na další a další jeho vyjádření ke skládce v novinách, na webu města atd. Ono se to totiž dá téměř všechno dohledat a když si to člověk dá vedle sebe a přečte např. podle časové osy, tak se může jenom usmát, ale je to bohužel černý humor a poškozuje to nás, občany Slavičína, do jednoho a daleko do budoucna!

 

26.09.2012 II Do sekce "Postoj města" byla doplněna jména zastupitelů za TOP09. A nyní jmenovitě ty strany vč. oslovených radních či zastupitelů, kteří se od 13.09.2012 neobtěžovali sdělit občanům města Slavičín svůj postoj k problematice skládky SKO Radašovy. Jsou to: Mgr. Jana Adámková (KDU-ČSL), p. Ervín Haraga (KSČM), PHDr. Ladislav Slámečka (Nestraníci), p. Josef Číž ((Nezávislí). Tito zastupitelé, popř. jejich domovské strany či hnutí, asi skládku nepovažují za problém!!!angry

26.09.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla přidána aktuální fotka z dneška. Stav hladiny v jímce je již cca 5 dnů stejný, z drenáží stále vytéká proud skládkové vody, takže asi čerpají zpět na skládku a ono to zase vesele teče do jímky, po okolí je smad jak v Cařihradu a všichni jsou asi spokojení, jak to hezky funguje....

25.09.2012 Do sekce "Postoj města" byla přidána odpověď p. Boženy Filákové, vyjadřující postoj pánů konšelů zvolených v barvách strany TOP09. 

21.09.2012 II Do sekce "Fotodokumentace jímky" byly přidány fotky, monitorující hladinu, z 20.9.2012 a z 21.9.2012. Podle informací občanů bylo více než 24 hodin nepřetržitě puštěno čerpadlo, které zajišťuje čerpání skládkových vod zpět na uložené odpady. Jak je vidět na fotce z dneška, je to jen nekonečný koloběh (kdo zná vtip o tom, jak slon potkal mravence.... ví, o čem je řeč), voda protéká zpět do jímky. Výřez z fota z 21.9.2012 to dokumentuje. Možná že se konečně dočkáme toho, že firma použije cisternu CAS, kterou byla nucena v minulém roce zakoupit a začne skládkové vody odvážet k likvidaci do ČOV.

Dále bylo zjištěno, že započalo budování "zázemí" pro umístění kamery (viz vyjádření p. starosty v sekci "Postoj města"), nějak se jim to kdoví proč zpozdilo, za tento konkrétní úkol zodpovídá přímo p. starosta, ale uvádí, že realizace proběhne v 38. týdnu, poslední pracovní den tohoto týdne právě probíhá a je asi už i po pracovní době, alespoň pro většinu pracujících. Tak to vypadá, že se to zase nestihne, kdoví proč je snaha realizaci tohoto úkolu tak nějak trošku nenápadně zdržovat. Nebo je to jen můj dojemwink???  Zatím plnění tohoto úkolu vypadá takto (foceno 21.9.2012):

21.09.2012 Do sekce "Postoj města" bylo přidáno stanovisko p. Stanislava Miličky, zastupitele Města za hnutí Nezávislí a také odpověď Bc. Marie Studeníkové, která je ve stejné funkci za Zemanovce. Stanovisko dodají později. Musí se napřed seznámit se situací, tak nevím, co k tomu víc dodat... nebydlí ve Slavičíně, nedostali do schránky leták, nemají internet nebo uši a oči????!

Dále byl do stejné sekce přidán text požadavku, který byl 14.9.2012 zaslán konkrétním zastupitelům a způsob odeslání. Někteří z našich volených zástupců asi ještě zjišťují podrobnosti a stanovisko své strany zatím nesdělili. Jsou to:

sl. Jana Adámková (KDU-ČSL), p. Ervín Haraga (kandidoval za KSČM), p. Ladislav Slámečka (hnutí Nestraníci) a p. Josef Číž (hnutí Nezávislí).

Další z našich zastupitelů stanovisko dle první nekonkrétní odpovědi dodají, je to. Bc. Marie Studeníková (Zemanovci) a p. Božena Filáková (za TOP09). P. Filáková se v pondělí 17.9.2012 (viz sekce "Postoj města") vyjádřila, že potřebuje 2-3 dny, protože jsem požádala ne o její osobní stanovisko, ale o stanovisko všech zastupitelů, který kandidovali za TOP09. Ať počítám, jak počítám, 3 dny od pondělka uplynuly ve čtvrtek, je pátek 16.30 hodin, no počkáme a uvidíme.

 

19.09.2012 Byla provedena úprava stránek, v sekci "Oficiální rozhodnutí" zůstal jen výpis z obchodního rejstříku a rozhodnutí, která řídí provoz na skládce. Rozbor ekonomiky byl přesunut do samostatné sekce. Do samostatné sekce byly přesunuty také pravomocné pokuty.

A ještě malá poznámka k odpovědi pana starosty, umístěné ve vzkazech: poplatky za svoz odpadu stanovuje zákon, obce mají možnost jej regulovat pouze omezeně, více informací zde http://www.spektrum-bydleni.cz/home/site/105 (jedná se o výpočet "na hlavu"). Argumenty, že peníze, vybrané na základě zákona o odpadech za tuny uloženého odpadu (podrobněji popsáno v sekci "Rozbor ekonomiky 2007-2010"), jsou používány na dotaci ztráty nemocnice, provoz škol, školek, opravy chodníků, veřejné osvětlení, jsou krásné, ale VELICE krátkozraké. Jako starosta obce by měl zvažovat také náklady příštích období  a dopad rozhodnutí právě nyní nebo v minulém volebním období "kralujících" zastupitelů na budoucnost města. Nyní má město příjem z toho, že jsou na místní skládku sváženy tuny odpadů ze širokého okolí. V budoucnu, a nebude to trvat příliš dlouho, bude město řešit dle mého názoru  obrovský problém, a to kde vezme peníze na rekultivaci skládky po ukončení jejího provozu. Tak, jak je tato skládka provozována nyní, náklady na její rekultivaci rostou každým dnem. Proto by mělo být prioritou města ukončit provoz této skládky co nejdříve. Firma, provozující skládku, sice v souladu se Zákonem o odpadech tvoří povinně rezervu na její rekultivaci, která se počítá podle tun ukládaného odpadu, ale výše této rezervy není dostatečná a náklady na rekultivaci skládky ani zdaleka nepokryje. Myslím, že by se naši páni konšelé měli co nejdříve poohlédnout po dotačním programu EU, ze kterého by se dala čerpat dotace na rekultivaci (pokud ještě takový program existuje). Když umí sehnat dotace na naprosté nesmysly (např. to, co vyrostlo v parku vedle houpaček pro děti a co vůbec nikdo nevyužívá), tak se jim možná podaří i něco užitečného, co městu opravdu pomůžewink!

18.09.2012 II Do sekce "Postoj města" bylo přidáno stanovisko ČSSD, zatím nám tady panuje vzácná shoda....frown!

18.09.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byly vloženy fotky z 15.09.2012.

17.09.2012 Byla vložena nová sekce "Postoj Města", kde budou postupně umisťovány reakce jednotlivých politických stran, zastoupených na Radnici, popř. jednotlivých zastupitelů. Pokud mi je ovšem oslovení volení zástupci zašlou!

V úterý 18.09.2012 zasedá Rada města, ve středu 19.09.2012 zasedá zastupitelstvo města, uvidíme, zda budou projednávat i problematiku skládky a co se následně objeví v oficiálních zápisech.

 

14.09.2012 II Rychleji, než bych čekala, jsem obdržela stanovisko pana starosty k problému skládky:

(bohužel bez přílohy, o které je zmínka v posledním odstavci frown).

14.09.2012 I přes to, že konec novodoruvého potrubí blíže ke skládce byl zasypán (a údajně i zabetovnován!), z druhého konce, který ústí v těsné blízkosti potoka, po intenzivním dešti, který nás smáčel v předešlých mnoha hodinách, vytéká podivně vypadající "voda". Z neoficiálního zdroje mám k dispozici informaci, že ve svahu mezi skládkou a potokem je vybudována síť potrubí, ne jen jedna roura, tak to vypadá, že to bude pravda!. Oslovím příslušné úřady a uvidíme, co objeví. Snažila jsem se už dříve sehnat firmu, která by byla schopná nějakou kamerou zmonitorovat, zda jsou do "¨známé" roury napojeny další, ale kamera, která se používá ke kontrole domácích odpadů, má dosah 20m a kamera, kterou používají Vodovody a kanalizace, potřebuje průměr 27 cm a tady je průměr max. 12 cm. Navíc novodurové potrubí není vidět termovizí, kdoví, zda je to záměr nebo náhoda, můžeme si o tom myslet cokoliv, ale jedno je nyní jisté-jedná se o rozvětvené potrubí, které svádí průsakové vody ze skládky mimo jímku, aby nebyla hned tak plná!!!! Takže pokud se to potvrdí, mají pánové (a asi i dámy angel), kteří jsou zodpovědní za provoz skládky o trošku (a o větší trošku) větší průser... a už jsem to řekla do protokolu a napíšu to sem znovu, je to úmyslné obecné ohrožení, nikdo mě nepřesvědčí, že to tak není!!!!!!!!!!!!!

A někomu ale hodně záleží na tom, aby nebylo vidět, kde byl "horní" konec potrubí s kolenem směrem k potoku, je to opět trošku "přihrnuté" smiley, ale zbytečně, je to tak zdokumentované, že by i blbý pochopil, na co tam tenhle konec potrubí byl!!!

A tohle teče potokem teď:

13.09.2012 Představitelům všech polických stran a hnutí, zastoupených na místní radnici, jsem odeslala e-mailem, popř. poštou žádost o poskytnutí stanoviska jejich strany či hnutí k problematice skládky. Jakmile obdržím odpovědi, budou zde umístěny.

Do sekce "Kontrola studen" bylo umístěno vyjádření odboru ŽP MěÚ Luhačovice k požadavku občanů, které bylo součástí odpovědi Města Slavičín na opakovaný požadavek na kontrolu kvality vody ve studnách v blízkosti potoka Lukšínka. A přidala jsem i komentář k dopisu, který na základě stanoviska MěÚ Luhačovice zaslalo Město Slavičín jako odpověď na opakovaný požadavek na kontrolu vody ve studnách.

12.09.2012 Dnes jsem si udělala s dalmatinem procházku po parkovištích v Luhačovicích a při té příležitosti jsem umísťovala za stěrače aut informativní leták pro účastníky kongresu o odpadech. Tito lidé uhradili firmě Joga Luhačovice s.r.o. za účast na kongresu poplatek 5.500,-Kč, takže by měli být informování také o tom, jak se skutečně tato firma chová k životnímu prostředí. Kdo z ních se na tyto stránky mrkne a kdo ne, je už na nich...

11.09.2012 Dnes bylo celkem náhodou zjištěno a zdokumentováno, že část novodurové roury blíž k plotu skládky byla zavezena zeminou. Neexistuje oficiální stanovisko k tomu, kdo a proč to zařídil, ale nějak berou za své ty teorie paní asistentky ředitele, že je to drenážní trubka atd. A pokud je drenážní, tak mají problém, protože teď ji nebudou mít jak proplachovat (podle paní Pospíšilové právě k tomu tento konec roury sloužil smileysmileysmiley!).

A takto to vypadalo ještě před pár dny:

10.09.2012 Firma Joga Luhačovice pořádá ode dneška v Luhačovicích jubilejní 20. ročník Kongresu o odpadech. Na odkazu http://jogaluhacovice.cz/kongres-cz-2012-184.html najdete program vč. oficiálních hostů. S vyjímkou asi třech z nich, na které jsem nenašla kontakt, všem během středy 5.9.2012 odešel informativní email vč. fotek, aby každý z nich věděl, jak moc ekologická je firma, která tento kongres pořádá.

Jak už jsem dřív uvedla, 13.9.2012 od 9.00-12.00 mají účastníci kongresu plánovanou návštěvu místní regionální kompostárny. Vzhledem k počasí se smrad ze skládky a zřejmě i kompostárny celkem úspěšně šíří po celém okolí, takže jsem fakt zvědavá, jestli zafunguje "poručíme větru, dešti" a nebo nafasují respirátory, aby si mohli prohlédnout provoz nejmodernější kompostárny v Evropě (údajně!) v naprostém komofortu a bez, slušně řečeno, žaludečních potíží !wink

06.09.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla vložena fotka z 04.09.2012, foceno trošku potmě, ale co má být vidět, to vidět je. A na úvodní stranu byla vložena krásná fotka Slavičína a okolí, focená z padáku.

05.09.2012 Včera byly pořízeny příležitostné fotky záchytné nádrže (tzv. sviťáckého bazénu) za firmou Prabos. Jak je sucho a navíc veškerou zbývající vodu z Lukšínky stahuje studna, která zásobuje naši slavnou regionální kompostárnu, tak je ta nádrž vyschlá a na tom, co v ní zbylo, je jasně patrné, jaký hnus se v ní hromadí. A kdoví, jestli na skládce nepostrádají kus novodurové trubky, kdyby ji hledali, víme, kam doputovala smileysmiley!

03.09.2012 Do sekce "Zajímavosti" byla přidána podsekce "Pravomocné pokuty" (do sekce "Oficiální rozhodnutí" další podsekce už přidat nejde). Udělala jsem stručný přehled o pokutách, které již byly firmě uloženy a nabyly právní moci. Kdo bude mít zájem vidět celá znění všech rozhodnutí, ráda je zašlu, je to zajímavé čtení, když člověk vynechá všechny ty kecy a § kolem wink.

02.09.2012 Do  sekce "Oficiální rozhodnutí"-podsekce ¨"Účetní závěrky 2007-2010" byl konečně umístěn (trvalo, než jsem se k tomu dopracovalaangel) rozbor ekonomiky firmy Skládka odpadů Slavičín s.r.o. za tato období.

01.09.2012 Byla vytvořena sekce "Místní rybářský svaz", která informuje o součinnosti místních rybářů na řešení situace kolem znečištění Lukšínky. MRS je oficiálním účastníkem řízení od začátku řešení tohoto případu.

31.08.2012 II Do sekce "Rozbory vody" byl umístěn komentář k parametrům znečištění vody v kontrolních vrtech (tj. údajů z těch tabulek s hromadou čísel).

31.08.2012 Byla opravena sekce "Rozbory vody", u CHSK dichromanem jsem měla uvedený odkaz, který byl o chromu, ale nesouvisel s tímto pojmem.

Jakmile obdržím slíbené podklady, vytvořím novou sekci, která bude informovat o účasti místního rybářského svazu na této "kauze".

29.08.2012 Na odkazu http://jogaluhacovice.cz/kongres-cz-2012-184.html naleznete velmi zajímavý program kongresu o odpadech, jehož jubilejní 20. ročník pořádá firma Joga Luhačovice ve dnech 10.9.-13.9.2012. Ve čtvrtek 13.9.2012 v době od 9.00 do 12.00 budou účastníci této akce na prohlídce kompostárny na skládce Radašovy. Kdoví, jestli je pořadatel kongresu vezme i na "druhou stranu" a ukáže jim, jak se zbavuje kalů z jímky a nebo alespoň jak je vrací rozstřikem na skládku cheeky. To by se jim tam asi moc dobře nedýchalo wink!!! Možná bychom se tam mohli sejít a zeptat se jich na to enlightened.

28.08.2012 III Na odkazu http://www.mesto-slavicin.cz/redakce/index.php?subakce=faq&lanG=cs&xuser= naleznete odpověď pana starosty na dotaz ze dne 25.8.2008, týkají se výsledků rozborů vzorků vody a jejich souvislosti s provozem skládky.

28.08.2012 II Na stránkách města na odkazu

http://www.mesto-slavicin.cz/redakce/index.php?subakce=news&lanG=cs&xuser

byl dnes konečně umístěn v pdf formátu výsledek rozborů vody ze vzorků odebraných 20.7.2012. Nikdo z města se neobtěžoval umístit zde i jakýkoliv komentář, o postoji města k jasně prokázanému znečištění ani nemluvím. Tak si asi máme zase udělat názor sami a počkat, co kdo z pánů konšelů vymyslí nebo spíš nevymyslí... uvídíme, ale jedeme dál, bez ohledu na postoj města angel!

28.08.2012 Na odkazu http://www.iregistr.cz/node/20 najdete komentář k nebezpečnosti jednotlivých látek, uvedených v rozborech v sekci "rozbory vody", jejich povolená množství a další informace. Odkazy na stránky jednotlivých ukazatelů, uvedených v rozboru vzorků vody z potoka Lukšínka ze dne 20.7.2012, jsou umístěny v sekci "rozbory vody".

 

27.08.2012 Čeká se na nějaký pro normální lidi srozumitelný výklad výsledků rozborů, zejména těch z předchozích let, protože údajně hodnoty některých rozborů jsou dlouhodobě v rozporu s povolenými čísly a nikomu to nevadí! Mělo by to být během několik dnů, tak snad to tak bude.

Mám již také k dispozici analýzu účetních závěrek za roky 2007-2010, rok 2011 stále není na internetu k dispozici. Udělám z toho nějaký srozumitelný "výcuc" a uveřejním ho během pár dnů, ale co je jasné již teď, ani v jednom ze zápisů z valných hromad firmy Skládka odpadů Slavičín s.r.o. není uvedeno, že by bylo jednáno o jakékoliv podílu na zisku firmy pro město Slavičín. Z účetních závěrek je naprosto jasné, že město Slavičín od roku 2007 nedostalo ani korunu podílu na zisku, tak by mě docela zajímalo, co by k tomu dnes řekl pan tajemník MÚ, který prodej skládky obhajoval tím, že bude vydělávat na ukládání odpadů podnikatelských subjektů. No jo, výnosy by tam byly, ale do městské "pokladny" z nich nedoputovala ani koruna. Nějak to nedává smysl, město se zbavilo části svého majetku a je společníkem ve firmě, která na tom vydělává a nemá z toho ani h...? Hm, nejsem moc velký expert na ekonomiku, ale tohle mě ve škole naučili, takže opět je to o tom, že na tom vydělává jenom někdo a není jich moc, my ostatní (tzn. obyvatelé města) z toho máme zase prd, no vlastně víc než to, potokem a Říkou teče hnusná smradlavá voda, smrad ze skládky se za "příznivých" povětrnostních podmínek šíří do širokého okolí, tak jsme na tom asi vydělali, aspoň si to máme myslet. Jenže jedno známé pořekadlo říká, že "myslet znamená h...o vědět", takže si to prověříme a necháme si to hezky vysvětlit, jak to teda vlastně je wink!!!!!

Minulý týden jsem oslovila Ekologický právní servis (www.eps.cz), dnes jsem obdržela odpověď, že mám poslat podklady k analýze. Zabývají se bezplatným poradenstvím v podobných případech, jako je ten náš, takže jim poskytnu veškeré potřebné informace a obdržíme právní analýzu celé záležitosti včetně návrhů řešení. Určitě to není zbytečné, mají dostatek zkušeností, takže jejich rady využijeme.

24.08.2012 Do nové sekce "Rozbory vody" byly vloženy výsledky rozborů vody z kontrolních vrtů, z potoka Lukšínka a také obsahu jímky za roky 2009, 2010, 2011. Dále jsem i zde umístila výsledky aktuálních rozborů z 07/12 a také komentář k nim, který byl převzat ze vzkazů. Jakmile bude další odborný komentář, ihned bude uveřejněn.

23.08.2012 Do sekce "Fotodokumentace jímky" byla umístěna fotografie plné jímky, je z 2.8.2011. Jímka může být plná pouze po ústí trubek, které odvádí výluh z odpadů na skládce!

 

23.08.2012 Konečně máme k dispozici výsledky rozborů vzorků vody odebraných 20.7.2012 z potoka Lukšínka.

Analýzy vzorku vody z vodního toku z vodního toku Lukšínka pod skládkou:

fyzikální a chemické ukazatele

ukazatel                      jednotka     hodnota   nejistota         SOP

celkový fosfor                 mg/l         1,36             5%            S-47 (ČSN EN iSO 6878)

amoniákální dusík          mg/l       674,96          7%             S-43 (ČSN ISO 5664)

CHSK dichromanem     mg/l       207,5            10%           S-49 (ČSN ISO 6060)

pH                                                    7,78              1%            S-01 (ČSN ISO 10523,2010)

BSK                                mg/l          3,9               12%           S/50 (ČSN EN 1899)

 

Analýzy vzorku vody z vodního toku Lukšínka nad skládkou:

fyzikální a chemické ukazatele

 ukazatel                      jednotka       hodnota    nejistota         SOP

celkový fosfor                 mg/l              <0,10         5%               stejné jako u vody  pod skládkou

amoniakální dusík         mg/l               <0,50        7%                                       "

CKSK dichromanem    mg/l               <15,0       10%                                      "

pH                                                          7,58           1%                                      "

BSK                               mg/l                <3,0          12%                                     "

 

Nejsem odborník, posunu to tudíž dál, pokud k tomu kdokoliv máte jakýkoliv komentář srozumitelný laikům, ráda ho uveřejním.

 

 

22.08.2012 II Tak možná jsem jásala sice opatrně, ale předčasně, část obsahu jímky nemusela být nutně odvezena k likvidaci do ČOV, ale mohla být nastříkána na stávající pevné odpady. Je to dle sdělení odborníka naprosto legální, smysl sice nechápu, ale to je celkem vedlejší....

22.08.2012 Na výsledky rozborů vzorků z 20.7.2012 stále čekáme a také na další informace, bylo o ně požádáno oficiálně na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (malý návod pro pana starostu, který v odpovědi na dotaz na webu města říká, že prověří, jak se k výsledkům rozborů dopracuje, město na základě stejného zákona poskytuje informace také cheeky), takže to jde oficiální cestou a trochu to trvá, ale bude to oficiální a můžeme to zveřejňovat dle vlastního uvážení, takže se je dozví každý, koho to bude zajímat.

Do sekce "Fotodokumentace jímky" bude umístěno foto z dnešního dne, jsou někteří zodpovědní občané, kterým na vyřešení situace kolem skládky opravdu záleží a ti zjistili, že byla část obsahu jímky zřejmě legálně vyvezena do ČOV, spočítali příčky na žebříku v jímce a obsah kalů je nižší než nedávno byl. Takže, není to nic velkého, ale alespoň jsem přinutili firmu provozující skládku začít fungovat trošku jinak, ale to je jen začátek, musí se toho změnit daleko, daleko víc....enlightened!!!!

21.08.2012 II Do sekce "Zajímavosti" byl přidán odkaz na krátkou informaci o rekultivaci skládky v Luhačovicích. Zajímavé, jak to někde jde a někde to jde zase úplně jinak a hlavně proti přírodě!!!!

21.08.2012 Výsledky rozborů znečištění zatím nejsou, ale během dne by měly docestovat, alespoň to bylo přislíbeno. Byl vytvořen přehled reakcí města na tuto problematiku, najdete jej na odkazu http://slavicin.unas.cz/reakce-mesta.jpg.

20.08.2012 Zítra budeme mít k dispozici oficiální výsledky rozborů vzorků odebraných dne 23.7.2012, o které jsme oficiálně požádáli. Ihned je zde zveřejním. A dále jsme požádali o poskytnutí pravomocných rozhodnotí o pokutách uložených fimě Skládka odpadů Slavičín s.r.o. od doby jejího vzniku, tj. 2007. Taky hned uveřejním, bude to určitě zajímavé čtení wink. A hodnocení ekonomiky firmy bude k dispozici za týden, takže na to se těším, jak nám všem skládka hezky vydělává a máme z toho všichni velké kulové a znečištěný potok a Říku a tím to nekončí ani zdaleka.... A rozhodla jsem se, že přidám sekci "Zajímavosti", budou tam různé související odkazy, kdo bude chtít něco přidat, stačí napsat, když už jsem se to naučila smiley.

19.08.2012 Přišel e-mail z ČT, prý předají můj podnět k natočení reportáže k posouzení, tak uvidíme...

17.08.2012 III Dnes mi jeden z mých klientů hlásil, že prý jsem "byla v rádiu", myslím, že na Radiožurnálu se mluvilo o znečištění potoka Lukšínka a souvislosti s provozem skládky, no tak hurá, jenom ať se o tom mluví, čím víc se o tom bude mluvit, tím rychleji a důsledněji se to vyřeší wink!

17.08.2012 II Pracuje se na "analýze" účetních závěrek, dodala jsem další požadované podklady, našla jsem i společenskou smlouvu, na základě které funguje každé s.r.o., zápisy z valných hromad a z jednání dozorčí rady, je potřeba to projít v návaznosti na tyto účetní závěrky, nejde to moc rychle, ale je toho opravdu hodně a navíc je zde provázanost s dalšími firmami p. jednatele firmy Joga Luhačovice. Ale pracuje se na tom yes!

17.08.2012 Byli osloveni redaktoři pořadu ČT "Nedej se", uvidíme, zda je znečišťování Lukšínky bude zajímat, doufám, že ano, celorepubliková publicita by vyřešení problému jen prospěla smiley. A také se připravuje dopis, který osloví veškeré úřady, podepsané pod Rozhodnutím, na základě kterého je skládka Radašovy provozována a upozorní je na to, jak se celá záležitost vleče a skládka vesele jede dál, jako kdyby se nic nedělo... a také na to, že zástupkyně firmy Skládka odpadů Slavičín s.r.o. vysvětluje do protokolu znečištění potoka způsobem, který sám o sobě by měl být důvodem k okamžitému ukončení provozu skládky. A v podobném duchu bude osloven i správce vodního toku Lukšínka, tj. Lesy ČR.

16.08.2012 III Byla upravena a doplněna sekce "Oficiální rozhodnutí".

16.08.2012 II Na podatelnu MÚ byl doručen Opakovaný požadavek na kontrolu studen v bezprostřední blízkosti potoka Lukšínka (k nahlédnutí v sekci "Kontrola studen").

16.08.2012 Od úterý 14.8.2012 je Petice a Otevřený dopis Městu k podpisu i v penzionech pro seniory v Hrádku, tímto děkuji otci jednoho ze svých spolužáků, který se toho ochotně ujal yes!

15.08.2012 IV Opakovaný požadavek na kontrolu vody ze studen v okolí Lukšínky byl upraven, získala jsem souhlas p. Havrlanta, který již vodu ze své studny nechal zkontrolovat a je nevyhovující k používání, abych rozbor vody z jeho studny použila. Zjištěné závady nemusí nutně souviset se znečíštěním Lukšínky, ale pokud nebude prokázán opak, nelze to vyloučit. Tak uvidíme, co na to naši páni konšelé řeknou, zda si opět nechají napsat dopis, že o nic nejde a nic neudělají nebo se konečně proberou a začnou pracovat ve prospěch obyvatel "svého" města! 

15.08.2012 III Sekce fotodokumentace byla doplněna o fotku stavu hladiny kalů v jímce ze dne 22.07.2012, aby bylo možno porovnat, jak hladina stoupá...není to ovšem foceno ze stejného místa .

Článek ze Zlínského deníku 13.8.2012 je již umístěn na webu:

http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/slavicin-nad-skladkou-je-potok-cisty-dal-ne-20120814.html

Byla vložena nová sekce "Kontrola studen", bude to zřejmě na delší korespondenční debatu, tak si to zaslouží "samostanost" smiley.

Petice a Otevřený dopis budou k podpisu i v Nevšové, taktéž tam budou rozneseny letáky. Díky za iniciativu zodpovědné nejmenované občance (opravdu jméno neznám) yes!

A ještě dlužím informaci, že v pondělí mě navštívila jedna starší dáma (jméno sice znám, ale nemám její souhlas ho uvést, nezeptala jsem se jí, ne že by nesouhlasila wink), že jí mám dát výtisk obou dokumentů k podpisu, že obejde lidi, prý ne každý čte letáky a někdo je hned vyhazuje a tím pádem o tom mnoho lidí neví.... prostě se rozhodla iniciativně podpořit moje snažení a obejít některé části Slavičína. Zatím nevím, jak byla "úspěšná", ale už vzhledem k jejímu věku má můj velký obdiv a samozřejmě i dík yesyes!

 

15.08.2012 II V odpovědi Města Slavičín na požadavek občanů na kontrolu nezávadnosti vody v soukromých studnách se uvádí následující (byla mi předána kopie, takže doslova cituji):

"Město Slavičín obdrželo dne 31.7.2012 (Požadavek byl předán 30.7.2012, mám potvrzenou kopii!!) Vaši žádost, ve které požadujete vzhledem k znečištění potoka Lukšínka provedení kontroly nezávadnosti vody v soukromých studnách z důvody obavy o své zdraví. Město Slavičín není vlastníkem ani správcem vodního toku Lukšínka, nemá žádné relevantní údaje o znečištění tohoto vodního toku a není ani příslušným vodoprávním úřadem. Příslušným vodoprávním úřadem je odbor životního prostředí MÚ Luhačovice, který také šetří znečištění vodního toku Lukšínka z 20.7.t.r.

Z uvedeného důvodu jsme požádali MÚ Luhačovice o současné prošetření případného znečištění podzemních vod v soukromých studnách dle Vaší žádosti a Váš požadavek jsme tomuto úřadu postoupili k vyřízení."

Můj komentář? Nebudu se vyjadřovat k tomu, že úředníci MÚ, kteří jsou placení z našich daní, tráví pracovní dobu tím, že vymýšlejí, jak nás slušnou formou poslat někam .... Ale ještě víc mi vadí, že jedním dechem Město říká, že nemá žádné relevantní údaje o znečíštění Lukšínky a zároveň uvádí, že znečištění tohoto vodního toku z 20.7.2012 řeší MÚ Luhačovice. Divné, že? Kdoví, zda by byl přístup Radnice stejný, kdyby někdo z jejího vedení v této lokalitě bydlel a nebyl si jistý, zda to, co mu teče z kohoutku, je nezávadné či nikoliv. Jak jsem již napsala, bude následovat další požadavek na okamžitou kontrolu vody ve studnách, nelze čekat, až se k tomu odbor ochrany ŽP v Luhačovicích dopracuje předepsaným úředním postupem nebo spíš až najde někde v zákonech či jinde, že tuto kontrolu provést nemusí. A další věc,která je přinejmenším zarážející, je, že Radnice ani nepočkala na výsledky rozboru vzorků odebraných při nahlášení znečištění Lukšínky a ani se o této skutečnosti v odpovědi nezmiňuje, takže se ani nechystá změnit stanovisko, pokud se znečištění potoka skládkou potvrdí, což už se také stalo?!!!(Dopis Města Slavičín má datum 10.8.2012)

15.08.2012 Požadavek majitelů studen bezprostředně ohrožených závadnou vodou v Lukšínce byl Radnicí označen ze nerelevantní a byl předán k řešení odboru ochrany ŽP MÚ v Luhačovicích! No, páni konšelé, tak lehce se nás nezbavíte, obratem vám tam tento oprávněný požadavek přistane znovu a bude formulován tak, aby na první přečtení každý z vás pochopil, že jako 50% vlastník skládky Radašovy a také firmy, která tuto skládku provozuje, máte povinnost ochránit zdraví občanů ohrožené špatným provozováním skladky. A také že je v zájmu Radnice tomuto požadavku vyhovět a ne ho přehrát jako horký brambor na další úřad wink

14.08.2012 II Byla vytvořena nová sekce "Fotodokumentace jímky", kam budou v časové posloupnosti vkládany fotografie jímky včetně toho, jak se plní, abychom byli do budoucna schopni monitorovat, kam mizí její obsah.

14.08.2012 K Peticím umístěným k podpisu byly připojeny opravené podpisové archy s doplněním byldiště. Jak se ukázalo, všechno zlé je k něčemu dobré, většina z vás, co se vypraví připojit podpis, podepíše pouze Dopis nebo Petici. Je potřeba podepisovat oboje, pravda je, že někde byl k podpisu ¨"umístěn" pouze jeden z těchto dokumentů. Dnes jsem vše znovu vysvětlila, už by to mělo fungovat tak, jak bylo zamýšleno.  Majitelé provozoven, kteří souhlasili s umístěním k podpisu, mají svých starostí dost, takže i přes tato drobná nedorozumnění jim velice děkuji, že mi vyhověli yesyes! Je to rozděleno do dvou dokumentů, protože do jednoho to nešlo podle mého názoru zformulovat tak, aby to splnilo svůj účel. A ještě prosba, když se vypravíte podepisovat, vezměte s sebou brýle, pokud je potřebujete na čtení, a věnujte chvilku tomu, že si přečtete, co podepisujete angel. Předem vám za to děkuji.

A jsou oficiálně potvrzené výsledky rozborů vzorků, potvrdilo se, že znečištění pochází ze skládky Radašovy. Hodnoty látek, znečišťujících tok Lukšínky a další navazující toky zatím nemám, jakmile je obdržím, hned je umístím na stránky. Zároveň včera vyšel ve Zlínském deníku další článek o této kauze, behem dneška nebo nejpozději zítra by měl být umístěn i na webu www.zlinskydenik.cz.

13.08.2012 Tak vloudila se chybička, na kterou mě upozornil jeden dobrý známý a která unikla i při právní konzultaci (ta se věnovala hlavně obsahu dopisu a petice a již méně náležitostem), na petici musí být uvedeno i bydliště. Zítra to uvedu na pravou míru, prázdné podpisové archy vyměním, ti, kteří se již podepsali, se o nic starat nemusí, jakmile bude podepisování ukončeno, pozvu na kage pošťačky a adresy doplním, když už jsem to na první pokus nedala "do oběhu" ve správné podobě wink. Velké díky všem, kteří se již připojili k mé iniciativě i těm, kteří se k tomu chystají i za podporu prostřednictvím vzkazů i emailůyes!!!!

Dnes jsem předala k odbornému posouzení a vypracování srozumitelné formy hodnocení hospodaření firmy Skládka odpadů Slavičín s.r.o. za roky 2007-2010, bude to hotové do konce týdne. A z nezmáného zdroje přišla zpráva, že už jsou na světě výsledky rozborů vzorků odebraných dne 23.7.2012 z potoka Lukšínka a asi i z jímky, to nevím jistě. Neověřená zpráva hovoří o tom, že voda nad skládkou proti proudu je v pořádku, pod skládkou již tomu tak není. Konkrétní čísla ani co tam je za látky či prvky nevím, ale oficiální výsledky by asi měly být co nevidět, když už se o tom šušká......

11.08.2012 II Jak je vidět podle návštěvnosti stránek, letáky splnily svou funkci wink! I když u některých jedinců asi jinou, než bylo myšleno, když jsem odcházela dopoledne pryč, všimla jsem si, že je částečně odlepená cedulka na schránce. Při návratu cca za 2 hodiny byla cedulka pryč. Tomu chudákovi, kterému stojí za to šmírovat u okna, kdy odcházím, vzkazuji, že mě nestála ani korunu a mám náhradní. Mimo to ji časem nahradí mosazná, takže to bude chtít do budoucna nějaké nářadí a také se při ničení cizího majetku pěkně tvářit, protože bezprostřední okolí domu bude od příštího týdně monitorovat plánovaná bezpečnostní kamera cheeky.

 

11.08.2012 Konečně jsem se dostala k tomu, abych našla v Obchodním rejstříku "výkazy" firmy Skládka odpadů Slavičín s.r.o., které musí každá právnická nebo fyzická osoba zapsaná v OR zaslat ke zveřejnění. Výkazy za rok 2011 zde ještě nejsou, ale za rok 2010 vytvořila firma Skládka odpadů Slavičín zisk před zdaněním ve výši 1.173 tisíc Kč. Mzdové náklady na 5 zaměstnanců jsou dle přílohy k účetní závěrce 396 tisíc Kč, příjmy společníků ze závislé činnosti činí za stejné období 617 tisíc Kč. Pokud se nepletu, společníci jsou zde dva, jednoduché počty, že ano?! A z přílohy k účetní závěrce za rok 2008 vyplývá, že Město Slavičín převedlo v tomto období na firmu Skládka odpadů Slavičín rezervu vytvářenou v minulých letech ve výši 3.884 tisíc Kč! Je to sice jenom číslo, není zde uvedeno, že jsou tyto peníze deponovány na samostatném účtu v nějaké bance, ale Město v podstatě věnovalo 50% ze skoro 4 milionů firmě JOGA s.r.o. aniž bychom o tom my, občané Města, kteří plníme jeho "kasičku", věděli. Podrobnější informace o hospodaření této firmy od jejího založení, tj. od r. 2007 ve formě srozumitelné každému dodám, odvezu to své známé, která je expertem na podvojné účetnictví a která  je rychleji než já sama dokážu převede "do češtiny".

Kdo z vás se na to chce mrkout, stačí kliknout na www.justice.cz, zadat do hledání firmu Skládka odpadů Slavičín, klepnout na "Sbírku listin", pak na "číslo listiny" a dole na stránce je v "obsahu" pdf podoba, zobrazí se účetní závěrky podle vybraného období.

 

10.08.2012 Letáky jsou roznesené po 99% území Slavičína, Hrádek by měl být "informován" během víkendu. Několika domácnostem, na které se při roznášení zapomnělo, se omlouvám, napravím to také během víkendu. A ke vzkazu od "inteligentně přemýšlejícího občana"-petici nepodepisujete kvůli mě, já z ní žádný užitek ani prospěch nemám (tedy samozřejmě mimo to, že si chráním zdraví a životy svých psů) , ale hlavně kvůli sobě, svým dětem a jejich dětem, které tady budou v budoucnu žít....

Všem, kteří se vypravili podepsat Otevřený dopis vedení Města a Petici a tyto dokumenty ještě nebyly na místě určení, se velice omlouvám, byli jste rychlejší než já a bohužel jsem podcenila váš zájem o tuto kauzu, dokumenty byly na uvedených místech od dnešní cca 13 hodiny.

Zároveň musím poděkovat všem, kteří mi s roznášením letáků pomohli yes.

 

09.08.2012 Letáky jsou hotové, něco málo bylo rozneseno dnes, velká většina bude roznesena během pátku, popř. během soboty. Vkládám náhled letáku, dopisu vedení Města a petice:

Informace pro občany Slavičína o znečištění vodních toků v okolí města

Jak se mnozí z vás již doslechli, opakuje se znečištění potoka Lukšínka a tím i Říky odpady z jímky v areálu skládky Radašovy. Toto bylo zjištěno a zdokumentováno již v 01/2011, Městem to bylo označeno jako vandalismus, stále probíhá správní řízení vedené ČIŽP Ústí nad Labem. Pravdou je, že poté byla zakopána do svahu mezi skládkou a potokem Lukšínka novodurová roura, do které jsou kaly z jímky prokazatelně čerpány. Více informací naleznete na www.potok-luksinka.wbs-cz nebo na tel. 777112258.

Situace je velice vážná, skládka má povolen provoz do roku 2023, znečišťování probíhá opakovaně a jedná se o významou zátěž pro naše životní prostředí. Určitě si většina z vás všimla, jak voda v Říce během nedávných veder nepříjemně zapáchala.

Na níže uvedených místech bude od 10.8.2012 umístěn k podpisu Otevřený dopis starostovi Města Slavičín a také Petice, požadující okamžitou nápravu současného stavu, popř. uzavření této skládky.

Pokud se rozhodnete tuto iniciativu podpořit,předem vám děkuji,

Místa, kde je možné dokumenty podepsat:

Zahradnictví Levandule, Horní náměstí 99, Trafika Hrádek, Květiny Lenka, Oděvy Vlasta, Vinotéka (budova COOP), Profiautodíly Vlára, Trafika Paneláky.

 

Otevřený dopis obyvatel Města Slavičín vedení Městského úřadu

     Vážený pane starosto a celé vedení našeho města,

     obracíme se na vás v záležitosti firmy Skládka odpadů Slavičín, s.r.o., ve které je Město Slavičín společníkem s 50-ti procentním vkladem.

     Dle Rozhodnutí ze dne 18.5.2009 čj. KUZL 83150/2008  vydané KÚ Zlínského Kraje, odborem ŽP a zemědělství, oddělení hodnocení ekologických rizik má skládka povolen provoz do roku 2023, povoleno bylo zvýšení kapacity (tj. plochy, na kterou jsou odpady ukládány) a navýšení objemu akumulační bezodtokové jímky. Nejsme si zcela jisti, zda si Město uvědomuje, jak velkou hrozbou pro z hlediska okolní přírody a životního prostředí tato skládka je již nyní a bude ještě dlouho po ukončení aktivního provozu, tj. ukládání odpadů. Tato hrozba je nezanedbatelná, i kdyby byl provoz skládky tzv. bezpečný a v souladu s výše uvedeným rozhodnutím a platnými právními předpisy, což se podle nejnověji zjištěných skutečností bohužel neděje.

     Vzhledem k tomu, že má Město Slavičín v této firmě 50-ti % podíl, zajímá nás, jako občany Slavičína ekonomika této firmy. Vzhledem k tomu, že vstupem firmy JOGA s.r.o. do provozu skládky Radašovy se na tuto skládku sváží odpad nejen ze Slavičína, ale ze širokého okolí, celkem oprávněně se ptáme, co z toho my, občané Slavičína, každý jeden z nás, takzvaně máme. Poplatky za svoz odpadu se stále zvyšují, to je stanoveno zákonem, ale pokud skládka Radašovy vydělává peníze na tom, že je nám do našeho bezprostředního okolí svážen odpad, zcela jistě to má dopad i na rozpočet Města. Proto chceme vědět, kolik skládka vydělává a kolik z tohoto zisku od doby existence firmy Skládka odpadů Slavičín s.r.o. navýšilo rozpočet našeho města.

 

PETICE ZA ZAJIŠTĚNÍ BEZPEČNÉHO PROVOZU SKLÁDKY RADAŠOVY

My, níže podepsaní občané města Slavičín, požadujeme, aby firma Skládka odpadů Slavičín s.r.o.¨, popř. Město Slavičín jako společník této firmy s 50-ti% vkladem, bezodkladně zajistilo provedení níže specifikovaných kroků pro bezpečný a ekologicky vyhovující provoz skládky KO Radašovy:

Okamžité vyhodnocení ekologické zátěže, kterou skládka TKO představuje pro okolní krajinu, odebrání vzorků zeminy, spodních vod a dalších nezbytných vzorků a jejich rozbor v nezávislé laboratoři. Na základě vyhodnocení těchto rozborů vypracování odborné studie minimalizace dopadů provozu skládky na okolní přírodu.

V případě, že na základě odborné studie nebude možné bez poškození okolní přírody skládku dále provozovat, okamžité ukončení provozu skládky.

Bez ohledu na výsledek výše uvedených rozborů požadujeme, aby Město Slavičín OKAMŽITĚ zajistilo (argumenty o finanční náročnosti NEJSOU na místě, firma Skládka odpadů Slavičín s.r.o. jistě hospodaří se ziskem a proto z podílu na zisku, který připadá Městu Slavičín, lze toto financovat) následující:

1. Pořízení přesné a úplné dokumentace černé stavby "novodurové potrubí od skládky TKO k vodnímu toku Lukšínka". Poté požadujeme okamžíté odstanění této černé stavby.

2. Vyprojektování a zřízení pevné monitorovací stanice s nepřetržitým provozem a záznamem činnosti kolem jímky ve spodní části skládky TKO s napojením této monitorovací stanice na Centrální pult ochrany Policie ČR, aby byl podchycen a prošetřen každý výpadek monitorování.

3. Vyprojektování a výstavbu tzv. kořenové čistírny vod pod jímkou směrem k vodnímu toku Lukšínka, která by sloužila pouze pro dešťovou vodu a eventuální průsak ze skládky TKO.

 

 

 

06.08.2012 Slíbené letáky byly dnes předány konečně do tisku, trvalo to déle, ale už je hotovo! Tedy alespoň první krok, do pátku plánuju jejich doručení do, doufám, všech schránek ve Slavičíně a Hrádku.

 

05.08.2012  Vzhledem k tomu, že v noci lilo jak z konve, vkládám část Protokolu o podání svědecké výpovědi přímo sem. Kolem poledne jsem šla vyfotit stav toku Lukšínky u brodu, kde jsem 20.7.2012 objevila masivní znečištění a také to, co vytéká z ústí předmětné roury směrem k  potoku. Z protokolu zde umisťuji jen část, na ostatních stranách jsou uvedeny osobní údaje, které není možné ze zákona zveřejňovat a totéž se týká konce 4. strany. Ale podstatná část, tzn. vysvětlení zástupkyně firmy provozující skládku, tam je:

Přepis ze str. 3:

"K výše uvedenému zástupce účastníka řízení uvedl, že skládka se skládá z 0té, I. a II. etapy, 0. a I. etapa není ze spodní strany izolována od horninového prostředí a logicky tudíž při jakémkoliv dešti protéká těmito etapami dešťová voda, která vyluhuje uložené odpady, již po dobu cca 20 let od vzniku skládky. Takto znečištěná voda protéká pod tělesem skládky, až k dolní části údolí. V dolní části údolí, mimo areál skládky, byl z tohoto důvodu stále podmáčený terén a proto zde byla nynějším provozovatelem skládky vybudována drenáž. Pokud tedy z vyústění trubky něco vytékalo, tak to byly drénované vody, které se v těchto místech hromadí. V žádném případě se nejednalo o vypouštění průsakové vody ze skládky-jímky průsakových vod. Voda v potoku byla zakalená, protože k předmětnému dni pršelo a došlo ke zvíření sedimentu v potoku. Tento sediment se zde ukládá již po dobu cca 20 let. S ohledem na výše uvedené zcela kategoricky vylučuji, že by došlo k vypouštění jímky průsakových vod předmětnou drenáží do potoka. "

 

 

 

Fotky, které jsem dnes pořídila, jasně dokazují, že vysvětlení znečištění výplachem sedimentů ze dna potoka je úplná blbost...., voda u brodu je čistá.

A u vyústění roury taky žádné drénované vody, jak bylo tvrzeno do protokolu...

Názor na tento rozpor mezi slovy a skutečností nechám na vás, já mám jasno smiley.

02.08.2012 Slíbená informace z výpovědi do protokolu České inspekce ŽP-za firmu Skládka odpadů Slavičín s.r.o. dorazila se zpožděním cca 10 minut (prý dnes nemá k dispozici auto wink) asistentka pana ředitele. Na jednání nebyla vůbec připravená, odvolávála se na protokoly z 20.7. a 23.7., které sepsal Odbor ochrany ŽP MÚ Luhačovice a nebyla schopná v nich svá tvrzení najít, nestíhala sledovat zápis do protokolu, natož aby si pamatovala, co jsem říkala. Vím, mluvím rychle, ale to je její boj, že nestíhá, snažila se chvilku chytat mě za slovo, jenže to má smůlu, nebylo to první ani poslední jednání s úředníky do protokolu, které jsem absolvovala, teď se mi ty zkušenosti celkem hodily, byla ze mě dost nervozní.. Odvolávala se na to, že "jejich" firma provozuje skládku až v tzv. 3. etapě (viz příslušné Rozhodnutí v sekci Oficiální rozhodnutí), voda z jímky prý prosakuje již 20 let a sedimenty se v potoce hromadí na dně a když zaprší, tak se roznesou ze dna po směru toku (to, že potokem teče voda pořád, nějak opomenula) a uvedla spoustu naučených nesmyslů. O kopii protokolu jsem požádala, bude mi doručen e-mailem, takže ho pak umístím do sekce Oficiální rozhodnutí. Dnes tam umístím výpis z OR firmy Skládka odpadů Slavičín s.r.o., protože toto s.r.o. má oficiální dozorčí radu, což nebývá u těchto společností právě obvyklé, a přesto na takto závažné jednání nikdo z této dozorčí rady nedorazil. Nebo že by opět jeden společník neinformoval druhého, že se vůbec nějaké jednání ohledně firmy koná? A perlička na závěr, paní asistentka do protokolu uvedla, že poškozuji dobré jméno firmy (které, to neřekla wink), no, do protokolu jsem to neřekla, ale tady to napíšu, není co poškozovat.....

01.08.2012 Dnes dorazili do Slavičína inspektoři České inspekce životního prostředí z Ústí nad Labem, kteří budou v průběhu čtvrtka a pátku provádět šetření a shromažďovat informace ohledně znečištění Lukšínky a provozu skládky. Řeší tento případ od 01/2011, stále probíhá správní řízení, ale snad se to konečně pohne z místa, nyní je to dobře zdokumentované a je ochotno vypovídat víc lidí. Já jsem také přizvána k podání informací, podbrobnosti sdělím zítra.

31.07.2012 Pracuji na konečné verzi Otevřeného dopisu starostovi Města a znění Petice, během 1-2 dnů oslovím podnikatele, kteří mají provozovny v různých částech Slavičína, zda budou souhlasit s umístěním těchto dokumentů k podpisu občany. Je to lepší způsob než všechny obcházet a také podle mého názoru rychlejší. Až budu mít jasno, kam se mi podaří dokumenty umístit, dám do tisku slíbený leták, na zajištění tisku se již pracuje. Zároveň se chystám oslovit další úřady, které vydali Rozhodnutí nutné k provozu skládky, a které nejsou o situaci na ní dostatečně informovány, protože úřední mašinerie je pomalá a pořád se na něco čeká...A děkuji za první vzkaz ve Vzkazníku, snad se brzy připojí další wink

 

30.07.2012 Městskému úřadu byl předán požadavek na kontrolu kvality vody ve studnách v bezprostředním okolí vodního toku Lukšínka. Jedná se o 6 studen, ostatní obyvatelé nebyli zastiženi, takže počet se zřejmě ještě zvýší. Každý, koho se to týká a nepodepsal uvedený požadavek, mě může kontaktovat, napíšeme další dopis na Radnici.

 

29.07.2012 Pozorní čtenáři stránek a také Zlínského deníku si jiště všimli rozporu mezi tvrzením pana starosty a pracovníků odboru ochrany ŽP MÚ v Luhačovicích. Podle odboru ochrany ŽP slouží "modré sondy" poblíž skládky ke kontrole kvality spodních vod, podle pana starosty (viz článek ve zmíněném tisku) jsou to sondy na kontrolu zeminy. Veškeré informace o integrovaných povoleních, týkajících se skládky KO Radašovy,  naleznete na webu http://mzp.cz/. Aktuální Rozhodnutí Odboru ŽP a zemědělství, odělení hodnocení ekologických rizik, najdete v sekci "Oficiální rozhodnutí".

 

29.07.2012 V pátek 27.07.2012 byl o situaci na Lukšínce informován ředitel firmy Prabos-plus,která je majitelem nádrže, tzv. bazénu za areálem firmy, kam potok Lukšínka přitéká a kde se již delší dobu hromadí znečíštění, čerpané do potoka ze skládky. Byli předány všechny potřebné informace, fi Prabos-plus zajistí samostané odběry obsahu nádrže a jejich rozbor. Na situaci byli upozorněni také hasiči, kteří v případě potřeby používají vodu z této nádrže k hašení požáru.

 

29.07.2012 Spuštěn samostatný web věnovaný znečištění potoka Lukšínka a navazujících vodních toků. Veškeré informace, uveřejňované až do dnešního dne na www.mojikniraci.wbs.cz, jsou přesunuty do sekce "Situace v 07/2012".

 

 

TOPlist